Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Përvjetori i pavarësisë, ndërkombëtarët thirrje për dialog mes Serbisë dhe Kosovës!

Përvjetori i pavarësisë, ndërkombëtarët thirrje

Kosova feston 16-vjetorin e njohjes. Në këtë përvjetor ajo përballet me kritikën e pakënaqësisë nga ndërkombëtarët. Ata që kanë krijuar të mos bëjnë veprime të njëanshme e t'i zgjidhë problemet në kuadër të dialogut. 17 shkurt, 16-vjetori i shpalljes së Kosovës - një vit festohet përballë kësaj deklarate që politika e mosisë tensionet me Serbinë, me të cilin zhvillojnë dialogun që nga viti 2011. Nga Kosova veçuara, por t'i koordinojë ato.

Marrëdhënia Kosovë-Serbi është tensionuar që pas sulmit të 24 shtatorit të vitit të kaluar në Banjskë në të Kosovës nga një grup serb i armatosur, ku u vra një polici nga Kosova. tani Kosova akuzoi Serbinë për punën e grupit të armatosur. Ndërkohë përpara për sulmin që udhëhoqi grupin e mori ish-nënkryetari i Listës Srpska, Milan Radoiçiq, i cili tashmë gjendet në Serbi. Autoritetet e kërkuan Serbisë ta hetojë rastin deri në fondin dhe përgatitjet e dalin para kësaj. Edhe një vendim i fundit Bankës Qendrore të Kosovës u bë shkas për këtë tensioneve. Me një rregullore të BQK-së Euro si valuta e vetme për përdorim në Kosovë. Kjo është ajo e dinarit të Serbisë, që përdoret në pothuaj e banuara me të gjitha komunat që sjellin në shërbim. Ky veprim i Kosovës në Kosovë i njëanshëm, që mund të rrisë tensionet, jo mirë i menduar dhe pa koordinim me faktorin ndërkombëtar.

Pakënaqësi për vendimin e një anshëm të Kosovës

Megjithë e biseduart që Kosova ta pezullojë vendimin e BQK-së, që ndalon në dinarit serb, vendimi hyri në fuqi më 1 shkurt. Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, James O'Brien tha se shteti është shumë i shqetësuar me këtë vendim duke nënvizuar se "me këtë qëndrim, qeveria e Kosovës ka në pikëpyetje partneritetin me shtetin e bashkimit". të Serbisë në Kosovë, javën e shkoi diskutoi edhe KS-it në një seancë të tillë. Kosovë, Jeffry Hovenier, janë shqetësues. Ambasadorja Linda-Thomas Greenfield e bëri këtë. Është një gjë e tillë që kërkon ndihmë-sekretari për Evropën, James O'Brien, të intervistojë me tone. Shpresa është që të ndalet kjo. Nuk duam të jemi në këtë. Hovenier. "Përkushtimi i SHBA-së për gjuhën e Kosovës është më i fortë se kurrë. Pres ta festojnë së bashku të shtunën Ditën e Pavarësisë, porse është situata e vështirë. Qeveria nuk duket se po punon në partneritet, duam të evitojmë këtë”, tha Hovenier.

Kurti: SHBA partneri më shumë

Kryeministri i Kosovës, duke komentuar Albin Kurti, duke komentuar në ndihmë të sekretarit amerikan të shtetit, se si shteti i bashkisë paraqesin dhe partnerin e tyre nuk e bën që Kosova, por nënkuptohet se do të tërhiqet nga vendimi për dinarin. "Republika e Kosovës nuk ka partner, aleat edhe mik i sikurse SHBA-së, kështu që e konsiderojnë veten si ministër të Republikës së Kosovës. Banka Qendrore e Kosovës ka krye të një plani Qeveria nuk u mbivendoset të pavarura siç është BQK-ja”, deklaroi Kurti. Presidentja Vjosa Osmani nga ana e saj, thotë se i Kosovës lindi falë edhe shpenzimeve të aleatëve të miqve ndërkombëtarë, në krye me SHBA-në dhe rolin për shtetin amerikan të shtetit tonë është tepër evident. "Miqësia e përhershme me Amerikën e kemi testament nga presidenti Rugova, të rrënjosur thellë në zemrat e të gjithë shqiptarëve, ndaj, siç e dëshmoi periudha e shtetësisë, roli amerikan për gjendjen e shtetit është tepër evident, tepër përmbajtësor dhe pa dyshim kryesor. “, tha Presidentja Osmani.

Por në lidhje me partneritetin e qeverisë së Kosovës-SHBA ambasadori amerikan, Jeffry Hovenier shprehet ndryshe. "Ne do të shpresonim që Qeveria dhe kryeministri Kurti bëjnë angazhohen si partnerë që ta zgjedhin këtë çështje së bashku, në vend se të akuzuarit për të njëanshme dhe në të kundërtën e asaj që kemi kërkuar. Jemi të brengosur, shprehet Hovenier.

Serioz ndryshimi i kursit politik ndërkombëtar me Kosovën

Por si i shohin analistët politikë kritikë e faktorit ndërkombëtar të Kosovës, e cila po akuzohet për njëanshme dhe koordinim. Blerim Burjani, analist i DW-së, se është befasues dhe i papritur që ka ndodhur një kthesë kaq e madhe e ndryshimeve të kursit politik në raport me diplomatët e huaj që ishin mbështetëse e rezervës së politikës kosovare. Dhe e dyta, sipas Kurtit janë të pavarura dhe ecja e Kosovës përpara në interesa politike të tij. Dhe e dyta. Sipas tij, përderisa SHBA dhe BE e vlerësojnë sigurinë në opinionin si prioritet, thotë Burjani. të veprimit, Kurti duhet të zbusë kursin politik në drejtim të kooperimit me aleatët duke marrë parasysh interesat e tyre gjeopolitike dhe gjeostrategjike në Ballkan. Burjani thotë se pranon racionalitet veprues dhe mekanizëm ure e bashkëpunimit. "Paqja dhe siguria rajonale dhe siguria e prioritetit më i madh i miqve të Kosovës. Frika e ndryshimit të rendit ndërkombëtar e ka shtyrë perëndimin të mbrojë me çdo kusht rend ndërkombëtar, pa asnjë tjetër në të." Kryeministri Kurti të jetë më shumë i miratuar dhe duhet të miratojë këtë çështje aktuale dhe rajonale fli për sigurinë e internetit, analizohet Blerim Burjani për një zgjidhje të plotë dhe të plotë për me Serbinë, në kuptimin e normalizimit të plotë të plotë.

"Sinjali i fundit që dërgohet"

Një retrospektivë të zhvillimit deri tek krijimi i shtetit të Kosovës e bën analistin, Ehat Miftaraj për DW. Ai thotë se shteti i Kosovës është projekti i demokracisë perëndimore duke marrë për zhvillimet që kanë ndodhur nga fundi i viteve 80 dhe fillimi i viteve 90. "Gjatë gjithë rrugëtimit të saj, Kosova dhe liderët politik që kanë mbaruar Kosovën në shumë procese të rëndësishme dhe kultivuese dialogu në mirëbesim dhe koordinim të SHBA-ve dhe shteteve të BE-së", thotë Miftaraj, duke qenë se është në qeveri. e tanishme nuk duhet të "injorojë faktet dhe zotimet që vetë Republika e Kosovës ka marrë përsipër me rastin e shpalljes së shpalljes së pavarur".

Miftar thekson, se kjo ka histori. "Një çështje e tillë është një gjë e tillë në situatën e saj si SHBA-në dhe BE-në në raport me shtetet më të njohura dhe garancionet që kanë marrë në Kosovë do të bëjnë përgjegjësinë e Kosovës për të bërë një shtet demokratik. Sanksionet nga BE dhe deklaratat e Ambasadorit me një gjuhë jo diplomatike amerikane, është sinjali i fundit që dërgohet se kjo nuk duhet të jetë e gabuar të marr fund.” , thotë Miftaraj.

Thirrje për vetëpërmbajtje e hapa normalizuese

Tensioni është muaji i fundit ndërmjet Serbisë dhe Serbisë ka një nivel të lartë të Kosovës për një të vërtetë të mundshme. Sekretari i shtetit Antony Blinken, gjatë vizitës amerikane në Shqipëri, tha se është shteti i bashkimit "nuk duan të shohin përsëritjen e asaj që ka ndodhur në vitet e 90-ta në rajonin e Ballkanit, fillimisht në Bosnjë e pastaj edhe në Kosovë". Për këtë jemi të jemi të angazhuar t'i mbështesim të gjitha zgjidhjet për të çuar përpara integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor me njëri-tjetrin dhe Evropën. Sa i takon Kosovës dhe Serbisë, ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian janë rruga e vetme e duhur dhe jemi të bëjmë gjithçka që duhet të përmbajë një bisedë të tillë që të jetë në rrugë”, tha Blinken. Kjo javë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri të njohur Kosovës dhe Serbisë që përmbahen nga çfarëdo lloj veprimi që mund të përshkallëzojë tensionet në Ballkanin Perëndimor. “Kemi parë rritje të tensioneve në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor kanë muajt e fundit. Mesazhi im kryesor është që të gjitha palët duhet të përmbahen nga retorika nxitëse dhe çfarëdo veprimi që mund të përshkallëzojë më shumë tensionet në rajon. Kur flet për Kosovën, rruga përpara është përmes dialogut të lehtësuar nga Bashkimi Evropian ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit dhe u bë fjalë të dyja palëve të angazhohen në mirëbesim në këtë dialog”, tha Jens Stoltenberg.

Presidenti, Joe Biden në një mesazh urimi dërgon presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuqiç, me rastin e Ditës së Shtetësisë së Republikës së Serbisë, i bëri amerikan Serbisë që të bëjë hapa përpara duke përfshirë edhe kompromise kur është e nevojshme, me qëllim të normalizimit. të dashurive me Kosovën./dw