Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Tensionohet situata në Zveçan, digjet një veturë dhe dëgjohen të shtëna me armë

Tensionohet situata në Zveçan, digjet një veturë dhe

Në këto momente situata tek objekti i Komunës së Zveçanit në veri të Kosovës është tensionuar.

Pjesëtarët e KFOR-it kanë kërkuar nga protestuesit të largohen nga dy autoblinda të Policisë së Kosovës, të cilat i kanë blookuar në mes të turmës, por ata kanë refuzuar. Për t’i shpërndarë KFOR-i ka hedhur gaz lotsjellës dhe pas kësaj protestuesit kanë nisur të hedhin shok-bomba dhe shishe në drejtim të pjesëtarëve të KFOR-it.


Gazetari i KOHËS, Fitim Gashi ka thënë se gazetarët janë vendosur në një lokal pasi vazhdimisht ka gjuajtje me shok-bomba dhe mjete të forta në drejtim të KFOR-it nga ana e protestuesve. Ai ka raportuar se është djegur një veturë e Policisë së Kosovës, e janë dëgjuar edhe të shtëna me armë zjarri të cilat nuk dihen se nga kanë ardhur. KFOR-i ka krijuar një kordon në hyrje të komunës.

Pas këtij konfrontimi protestuesit janë larguar dhe po qëndrojnë më larg nga objekti i Komunës. Ndërkohë që edhe protesta e serbëve para objektit të Komunës së Leposaviqit është duke vazhduar.

Protestuesit nuk u janë përgjigjur thirrjeve për të KFOR-it për t’u shpërndarë në mënyrë të qetë./koha.net