Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Video/ Të shtrirë në tokë, ushtarët e plagosur pas dhunës në veri të Kosovës! 

Video/ Të shtrirë në tokë, ushtarët e plagosur pas
Fillimisht gaz lotsjellës e më pas dhunë. Kështu është karakterizuar e hëna e 29 majit në tri komunat në veri të Kosovës, me shumicë serbe: Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq. Atje, serbët lokalë kanë protestuar kundër hyrjes së kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Pasdite në Zveçan, disa pjesëtarë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, janë lënduar, si pasojë e përleshjeve me protestuesit. Faktori ndërkombëtar i ka bërë thirrje Kosovës që ta shtensionojë situatën. Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se gjendja e tanishme kërkon të qetësohet situata në veri./K.C/dritare.net