Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Vulin: Mbijetesa e Serbisë varet nga Rusia. BE nuk na do!

Vulin: Mbijetesa e Serbisë varet nga Rusia. BE nuk na do!

"Është e rëndësishme që Serbia të mbajë marrëdhënie me Rusinë, sepse pa të vendi mund të zhduket." Kështu ka deklaruar kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë dhe lideri i Lëvizjes Socialiste Aleksandër Vulin.

“Besoj se miqësia me Rusinë ka një rëndësi të madhe dhe se pa të rrezikojmë zhdukjen fizike të Serbisë. Marrëdhëniet me Rusinë, Kinën dhe vendet e tjera të lira që na pranojnë pa shantazhe dhe kushte janë e ardhmja e Serbisë”, tha Vulin në një intervistë për Novosti.

Sipas tij, BE-ja ka filluar të humbasë fuqinë ekonomike, e cila ishte faktori kryesor në atraktivitetin e unionit. Gjithashtu, kreu i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë sugjeroi se Bashkimi Evropian nuk ka nevojë për vendin e tyre. Serbia po shantazhohet nga BE-ja për sa i përket kërkesave për njohjen e Kosovës dhe vendosjen e sanksioneve anti-ruse, tha Vulin.

"Ata nuk kanë nevojë për ne," tha ai.

Bashkimi Evropian vendosi kufizime kundër Federatës Ruse për shkak të një operacioni special në Ukrainë dhe kërkoi masa të ngjashme nga Serbia. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç premtoi se nuk do të vendosë sanksione anti-ruse derisa dëmtimi i vendit ta detyrojë atë të ndryshojë këtë vendim. Serbia është kandidate për anëtarësim në BE./Rs1/M.K/dritare.net