Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Antarktida po ndryshon. Ja se çfarë tregon fotografja e ekspeditës!

Antarktida po ndryshon. Ja se çfarë tregon fotografja e

Camille Seaman nuk kishte nevojë për raportin e OKB -së për të mësuar se Toka është ngrohur me një ritëm të jashtëzakonshëm. Ajo e ka parë këtë me sytë e saj.

Fotografja ka qenë duke vizituar Antarktidën që nga viti 2004, duke punuar në anijet e ekspeditës për National Geographic. Vetëm vitet e fundit, ajo ka qenë dëshmitare e një ndryshimi të dukshëm në kontinent.

"Ajo që kam parë nga viti 2016 deri tani, është si të shikoj një vend krejtësisht tjetër," tha ajo.

Antarktida po ndryshon. Ja se çfarë tregon fotografja e

Seaman tregon algat e dëborës që ajo ka fotografuar, të cilat shpesh e kthejnë borën rozë dhe nganjëherë të gjelbër.

“Kjo është një dukuri normale. Kjo nuk është e pazakontë, "tha ajo. “Por ajo që është e pazakontë është se nuk e kisha parë kurrë që të lulëzonte në akullnaja përpara marsit. Dhe tani po shfaqet në janar dhe dhjetor. Kjo është si tre muaj më herët.

"Dhe ka vende ku nuk e kisha parë kurrë, kurrë tokën. Gjithmonë kishte pasur një mbulesë dëbore. Dhe tani është vetëm baltë dhe gurë. " Peizazhi i bardhë nuk është më krejt i bardhë.

Vitin e kaluar, Antarktida regjistroi një temperaturë rekord të lartë prej 18.3 gradë Celsius. Petteri Taalas, sekretar i përgjithshëm i Organizatës Botërore Meteorologjike, tha se rekordi është "në përputhje me ndryshimin e klimës që ne po vëzhgojmë" dhe vuri në dukje se gadishulli Antarktik-maja veriperëndimore mbyllet në Amerikën e Jugut-është ndër rajonet e ngrohjes më të shpejtë të planetit.

Temperaturat në gadishull janë rritur me gati 3 gradë Celsius në 50 vitet e fundit. Kjo ka çuar në një rritje të shkrirjes së akullit, e cila ngre nivelin global të detit dhe kërcënon qytetet bregdetare në të gjithë botën.

Antarktida po ndryshon. Ja se çfarë tregon fotografja e

Temperaturat e larta mund të jenë gjithashtu të vështira për pinguinët e motit të ftohtë, tha Seaman. Ajo kujtoi se ishte në ishullin Paulet të Antarktidës vitin e kaluar. Ajo fotografoi një foshnjë pinguin Adélie me gjuhën e saj të dalë jashtë për t'u freskuar./M.T/dritare.net