Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Cila është dieta ushqimore e futbollistëve të Premier League nga vitet 1970, deri më tani!

Cila është dieta ushqimore e futbollistëve të Premier League

Daniel Nisbet, menaxher i performancës të skuadrave kombëtare të të rinjve të Shoqatës së Futbollit të Uellsit, i cili gjithashtu ka punuar me FA angleze, shpjegon se si dietat e futbollistëve kanë ndryshuar gjatë 50 viteve të fundit.

“Arsène Wenger revolucionarizoi Arsenalin kur mbërriti në klub në vitin 1996. Ai prezantoi idenë për të ngrënë ushqimet e duhura, në mënyrë që lojtarët të ndiheshin më mirë dhe të performonin më mirë. Deri në mesin e viteve 1990. Që atëherë, planifikimi i vakteve të lojtarëve është bërë shumë teknik. Ne periodizojmë atë që lojtarët hanë gjatë gjithë javës, duke u kthyer pas një loje. Tani, të gjitha klubet e Premierligës angleze punësojnë nutricionistë dhe dietat janë bërë shumë më të individualizuara, në varësi të asaj që një lojtar dëshiron të arrijë.”

Më poshtë, gjeni një vështrim se si dietat e lojtarëve kanë ndryshuar nga vitet 1970 e deri më tani, sipas The Telegraph.

Mëngjesi

“Nuk kishte aq shumë përpjekje për të ushqyerit . Mëngjesi mund të kishte qenë drithëra me sheqer si Frosties, ose conflakes , sepse donin të merrnin energji në trupin e tyre.

Tani: Omëletë me spinaq, kërpudha, domate dhe avokado

“Proteina është e rëndësishme për riparimin dhe rikuperimin e muskujve. Ne synojmë të marrim 20 g proteina me çdo vakt. Çdo vezë siguron 6 g proteina, kështu që me një omëletë me tre vezë, ju jeni pothuajse aty.

Dreka

“Futbollistët hanin shumë më tepër mish të kuq në ato ditë. Ndoshta shumë më tepër biftek dhe hamburgerë, ose byrekë dhe pure. Ose spageti bolognese klasike.”

Tani: Dy gjoks pule dhe dy porcione patate të ëmbla dhe dy lloje perimesh

“Në përgjithësi, ne sugjerojmë dy porcione proteina, dy karbohidrate dhe dy lloje perimesh në çdo vakt. Ju merrni pëllëmbën e dorës tuaj si një porcion proteine ​​në madhësi dhe një grusht të shtrënguar si një pjesë të karbohidrateve. Makaronat dhe orizi janë lëndë djegëse më e mirë se patatet pasi përmbajnë më shumë karbohidrate.

Snacks

“Deri 20 vjet më parë, Man United mbante kuti me ëmbëlsira jaffa në dhomat e zhveshjes dhe lojtarët hanin fasule për energji të shpejtë, ndërsa këto ditë lojtarët janë shumë më të vetëdijshëm për përbërjen e trupit të tyre.”

Tani: Shake ose arra për rikuperimin e proteinave. Një ditë para ndeshjes, shtoni një pije me karbohidrate, të tilla si Gatorade ose Lucozade

“Zakonisht, lojtarët hanë çdo tre orë. Në fillim të javës, në një ditë normale stërvitore, do të jetë një rostiçeri me bazë proteinash, të tilla si shake proteinash rikuperuese , arra ose topa proteinash, hell pule ose gjizë, për rikuperimin dhe riparimin e muskujve.

Darka

Peshku dhe patatinat

“George Best konsumonte peshk dhe patate të skuqura pas një loje, të cilat do të jepnin një sasi të mirë të proteinave dhe disa karbohidrateve që japin energji, por do të ishin zhytur në yndyrna të ngopura jo të shëndetshme.”

Tani: Fileto salmon dhe dy porcione oriz kaf dhe dy perime; para ditës së ndeshjes: makarona të bardha dhe oriz

“Në kampin stërvitor, ne inkurajojmë lojtarët të hanë peshk të paktën dy herë në javë. Peshqit me vaj si salmoni ose skumbri kanë përfitime të shumta. Vajrat e peshkut janë të mirë për shëndetin e kyçeve dhe shëndetin e trurit.

Alkooli

Një apo tre litër

“Pirja ishte pjesë e kulturës së futbollit. Në të kaluarën, lojtarët kishin një pintë së bashku pas një ndeshjeje. Kjo nuk do të ndodhte në ditët e sotme.”

Tani: Bloody Mary jo-alkoolike

“Tani e dimë ndikimin që alkooli ka në trup. Ai ngadalëson rikuperimin dhe ju nuk thithni lëndë ushqyese si proteinat gjithashtu. Këto ditë, pirja është vetëm për raste të veçanta. Lojtarët me siguri nuk do të pinë në mesjavë nëse do të kenë një ndeshje që po afrohet.”/M.K-dritare.net