Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë, ja si i ndërtuan pasuritë e tyre!

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Për shekuj, bota e biznesit ka qenë e dominuar nga meshkujt, ndërsa gratë rrallë njiheshin për arritjet e tyre. Por mesa duket tani kushtet kanë ndryshuar dhe gratë po pozicionohen mjaft mirë në listën e individëve të arrirë, edhe me pasuri marramendëse.

Ja kush janë femrat më të pasura në botë.

6. Rafaela Aponte-Diamond (MSC)

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 34.2 miliardë dollarë

Raffaella Aponte-Diamond dhe bashkëshorti i saj, Gianluigi, janë themeluesit më të mëdhenj të kontejnerëve në botë, duke zotëruar 50% të kompanisë. Pasuria e Rafaela Aponte-Diamond dëshmon sesi dashuria mund të kombinohet me sukses me botën e biznesit. Çifti u martua në vitin 1970 dhe së bashku ata themeluan Kompaninë Mesdhetare të Transportit (MSC), duke marrë një hua prej 200,000 dollarësh për anijen e tyre të parë, të cilën e quajtën Patricia. Sot, pas 54 vitesh, MSC është padiskutim kompania më e madhe e transportit të kontejnerëve për sa i përket madhësisë dhe tonazhit të flotës.

5. Savitri Jindal (Grupi Jindal)

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 36.2 miliardë dollarë

Savitri Jindal, gruaja më e pasur në Indi, përshkruhet si një biznesmene mendjemprehtë dhe një figurë e rëndësishme politike. Në moshën 84-vjeçare, Jindal është kryetare e Grupit Jindal, kompania kryesore e çelikut, energjisë dhe infrastrukturës në Indi. Me një vlerë neto prej 36.2 miliardë dollarësh, familja Jindal përfaqëson një nga grupet financiare më të pasura të vendit.

4. Jacqueline Mars

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 39.1 miliardë dollarë

Jacqueline Mars, një biznesmene amerikane dhe mbesa e Frank Mars, themeluesit të kompanisë së ëmbëlsirave është listuar si një nga gratë më të pasura në botë. Kompania Mars tani ka një pasuri prej 120 miliardë dollarë. Jacqueline zotëron një të tretën e kompanisë dhe tani është gruaja e katërt më e pasur në botë, me një pasuri të vlerësuar në 39.1 miliardë dollarë.

Pas 20 vitesh punë, ajo u tërhoq përgjithmonë nga kompania në 2001, duke u marrë me Fondacionin Mars. Në vitin 2019, Forbes e renditi atë si gruan më të pasur të shtetit të Virxhinias, me një vlerë neto prej 28.1 miliardë dollarë.

3. Julia Koch

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 65.3 miliardë dollarë

Julia Koch, zotëron 42% të të ardhurave rreth 125 miliardë dollarë të gjeneruara nga Koch Industries. Themeli i dinastisë Koch ishte kompania e dytë më e madhe private në Shtetet e Bashkuara, e angazhuar në procese inovative të përpunimit të naftës së papërpunuar. Më vonë, kompania filloi duke flerë një mori filiale për rafinimin, prodhimin dhe shpërndarjen e vajrave, kimikateve, mineraleve dhe plehrave. Julia, gruaja e tretë më e pasur në botë, është e veja e David Koch, i cili vdiq në vitin 2019 nga kanceri i prostatës. Para martesës së tyre, ajo ishte një stiliste e famshme.

2. Alice Walton (Walmart)

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 71.1 miliardë dollarë

Pasuria e Alice Walton u rrit pasi çmimi i aksioneve të Walmart u rrit me 34%. Një vit më parë, pasuria neto e Alice Walton ishte 56.7 miliardë dollarë. Me suksesin e Walmart, pasuria e saj është rritur ndjeshëm në 71.1 miliardë dollarë . Walmart ka qenë gjeneruesi më i madh i të ardhurave në botë për dekadën e fundit. Sipas një raporti të fitimeve të brendshme, të ardhurat totale të kompanisë arritën në 611.3 miliardë dollarë në vitin fiskal 2022. Në raportin e saj të ardhshëm të të ardhurave për vitin fiskal 2023, të ardhurat u rritën në 648.1 miliardë dollarë, 6% dhe 36.8 miliardë më shumë se 2022.

François Betancourt Meyers (L'Oréal)

Foto/ Këto janë gratë më të pasura në botë,

Pasuria neto: 94.7 miliardë dollarë

Françoise Bettencourt Meyers, është në rrugën e duhur për t'u bërë gruaja e parë që thyen vlerën neto prej 100 miliardë dollarësh. Kimisti Essen Celler themeloi markën e bukurisë dhe mirëqenies L'Oréal në vitin 1909. Tani, pas 115 vitesh në biznes, mbesa e François është gruaja më e pasur në botë. Trashëgimtarja e vetme e Liliane Bettencourt, tani zotëron rreth 35% të kompanisë.

Në vitin 2023, të ardhurat totale të L'Oréal arritën në 44 miliardë dollarë./M.K-dritare.net