Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Foto/ Nxirret në ankand shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury!

Foto/ Nxirret në ankand shtëpia e legjendës së muzikës

Ish-shtëpia e legjendës së muzikës Freddie Mercury është nxjerrë në shitje për vlerën prej 30 milionë funte. E ndërtuar në stilin neo-gjeorgjian në vitin 1907, karakteristikat përfshijnë një dhomë ngrënie, një dhomë zhveshjeje, një bar, bibliotekë dhe një kopsht të stilit japonez, citon Sky News.

Mercury e bleu shtëpinë në vitin 1980, duke e rinovuar atë me stilin unik dhe koleksionin e artit nga e gjithë bota. Pas vdekjes së tij në 1991, në moshën 45-vjeçare, Mercury shtëpinë ia la shoqes së tij më të mirë Mary Austin. Ajo do të vazhdonte të jetonte atje për 30 vjet. Vitin e kaluar, Austin shiti 1500 artikuj nga shtëpia e tij gjatë një ankandi gjashtë-ditor në Sotheby's, me një pjesë të parave të mbledhura për Mercury Phoenix Trust, një organizatë bamirëse e themeluar nga anëtarët e mbijetuar të Queen për të financuar iniciativat globale për HIV/Aids, dhe Fondacioni Elton John Aids.

Artikujt përfshinin një kopje të Kurorës së Shën Eduardit, versioni i vërtetë i së cilës ishte vendosur nga Mbreti Charles III në kurorëzimin e tij. Përpara shitjes, disa nga artikujt më mbresëlënës vizituan Nju Jorkun, Londrën, Los Anxhelosin dhe Hong Kongun. Dera e gjelbër e kopshtit të shtëpisë, e cila ishte e mbuluar me shënime të pikturuara me dorë nga fansat, u shit në ankand për 412,750 funte. Duke folur për shtëpinë, Austin tha: “Kjo shtëpi ka qenë kutia më e lavdishme e kujtimeve, sepse ka kaq dashuri dhe ngrohtësi në çdo dhomë. Ka qenë një gëzim për të jetuar dhe kam shumë kujtime të mrekullueshme këtu. Tani që është bosh. Që kur Fredi dhe unë kaluam nëpër derën e gjelbër të përrallshme, ka qenë një vend paqeje, shtëpia e një artisti të vërtetë dhe tani është koha për t'ia besuar këtë ndjenjë paqeje personit tjetër".

Blerësit e mundshëm do të verifikohen për t'u siguruar që kanë fondet për të blerë pronën./M.K-dritare.net