Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Ja çfarë gjeti në Hënë Chandrayaan-3 historik i Indisë!

Ja çfarë gjeti në Hënë Chandrayaan-3 historik i

Anija kozmike landeri Chandrayaan-3 ka bërë një ulje historike në sipërfaqen e hënës, duke e vendosur Indinë ndër vendet që realizojnë këtë mision.

Për gati dy javë, landeri kreu demonstrime teknologjike dhe mbledhje të të dhënave të fokusuara kryesisht në analizimin e përbërjes së tokës së hënës dhe atmosferës super të hollë. Anija kozmike Chandrayaan-3 u ul në sipërfaqen hënore më 23 gusht. Ky mision e bëri Indinë vendin e katërt në botë që përfundon një sukses të tillë, pas ish-Bashkimit Sovjetik, Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Deri më tani në shekullin e 21-të, vetëm Kina dhe India kanë zbritur në Hënë.

Ai shënoi gjithashtu misionin e parë për të eksploruar kaq afër polit jugor hënor, një rajon me rëndësi kyçe shkencore dhe strategjike për fuqitë globale hapësinore, sepse besohet të jetë shtëpia e depozitave të akullit të ujit. Burimi mund të mblidhet dhe të shndërrohet në ujë të pijshëm apo edhe karburant raketash për misionet e ardhshme që eksplorojnë më thellë në kozmos, citon CNN.

Në Indi, misioni Chandryaan-3 është vlerësuar si një pikë krenarie kombëtare, ku më shumë se 70 milionë njerëz ndoqën mbulimin në internet të uljes dhe mijëra të tjerë u grumbulluan në auditore.

"Përpjekjet tona të palodhura shkencore do të vazhdojnë për të zhvilluar një kuptim më të mirë të Universit për mirëqenien e mbarë njerëzimit," tha kryeministri indian Narendra Modi në rrjetet sociale më 2 shtator, përcjell dritare.net.

Organizata Indiane e Kërkimeve Hapësinore, ose ISRO, konfirmoi të hënën, më 4 shtator se ultësi hënor Chandryaan-3 ishte vënë në modalitetin e gjumit, pasi anija kozmike nuk është projektuar për të vazhduar mbledhjen e të dhënave shkencore ndërsa vendi i uljes së saj është në Tokë hije ose natë hënore, përcjell dritare.net.

Ulja e Chandrayaan-3 në gusht erdhi vetëm disa ditë pasi Rusia dështoi në përpjekjen e saj për të vendosur një anije kozmike të ngjashme, Luna-25, pranë polit jugor të hënës. Duke qenë në kontrast të mprehtë me dështimet e tensionuara të Luna-25, automjeti Chandryaan-3 pothuajse menjëherë filloi të dërgonte përditësime mbi sukseset e tij.

Agjencia hapësinore ndau përditësime sporadike në mediat sociale, duke postuar pamjet e para në pika të ndryshme të të dhënave të mbledhura nga landeri dhe roveri, i cili arriti të udhëtonte gjithsej më shumë se 100 metra përgjatë sipërfaqes hënore dhe ishte në gjendje të shkrepte foto të landeri gjatë udhëtimit të tij./M.K-dritare.net