Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Jeff Bezos rrëzon nga froni Elon Musk, shpallet njeriut më i pasur në botë!

Jeff Bezos rrëzon nga froni Elon Musk, shpallet njeriut më i pasur

Jeff Bezos ka rrëzuar nga froni Elon Musk, duke rifituar titullin si njeriu më i pasur në botë. Pasuria neto e themeluesit të Amazon aktualisht qëndron në 200 miliardë dollarë, duke kaluar 198 miliardë dollarë të shefit të Tesla-s, tregon Indeksi i Miliarderëve të Bloomberg.

Bezos ka fituar 23 miliardë dollarë deri më tani në 2024, ndërsa Musk ka humbur rreth 31 miliardë dollarë, sipas indeksit. Fitimet dhe humbjet e pasurisë së miliarderëve ndoqën nga afër pasuritë e tregut të aksioneve të Amazon dhe Tesla, të cilët i konsiderojnë themeluesit e tyre si aksionarët e tyre më të mëdhenj. Çmimi i aksioneve të Amazon është rritur me më shumë se 18 për qind këtë vit, ndërsa ai i Tesla ka rënë me 24 për qind. Pavarësisht shitjes së aksioneve të Amazon me vlerë 8.5 miliardë dollarë në fillim të këtij muaji, Bezos mbetet aksionari më i madh në gjigantin e tregtisë elektronike me 9.56 për qind të aksioneve. Musk ka një aksion të aksioneve në Tesla prej rreth 20 për qind. Musk, i cili gjithashtu drejton X dhe SpaceX, u ngjit në krye të listës së të pasurve në maj, pasi rrëzoi Bernard Arnault, kryetar dhe CEO i kompanisë së mallrave luksoze LVMH, i cili tani renditet i treti me 197 miliardë dollarë.

Bezos, Musk dhe Arnault kanë garuar për vendin e parë në vitet e fundit në renditje, e cila bazohet në luhatjet në bursë dhe të dhëna të tjera ekonomike./M.K-dritare.net