Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Jeta në Tokë e ka origjinën nga Marsi? Atlasi i ri zbulon mozaikun e gjithë planetit

Një ditë, ne mund të jemi marsianë.

Jo njollat ​​e gjelbra shkëlqyese me tre sy dhe antenat e lëkundura, por njerëzit, të lindur dhe të rritur në Planetin e Kuq. Studiuesit e NASA-s aktualisht po kalojnë një vit në një habitat të simuluar të Marsit në Teksas, në përgatitje për planin ambicioz të agjencisë hapësinore për të ulur astronautët e parë në Mars që në vitet 2030, ndërsa Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) po përgatitet për raundin e parë -udhëtim nga Toka në Mars në fund të dekadës.

Por hartat e sakta të tokës dhe të dhënat lokale të motit janë kritike për uljen e sigurt të anijes kozmike. Studiuesit në Universitetin e Nju Jorkut në Abu Dhabi (NYUAD) po e sjellin këtë ëndërr më afër realitetit me Atlasin e tyre Mars, citon CNN.

Jeta në Tokë e ka origjinën nga Marsi? Atlasi i ri zbulon

Duke kombinuar me kujdes mbi 3000 imazhe me rezolucion të lartë të mbledhura nga sonda Hope e Emirateve të Bashkuara Arabe e cila ka qenë në orbitën e Marsit që nga viti 2021, ekipi krijoi “një mozaik të bukur me ngjyra të të gjithë planetit”, thotë Dimitra Atri, kreu i Grupit të Kërkimeve Mars në NYUAD.

"Nëse shikoni historinë e Marsit, kaq shumë sonda sapo janë rrëzuar," thotë Atri, duke shtuar se atmosfera e hollë e bën të vështirë që raketat të ngadalësohen dhe madje edhe erërat e ulëta mund të ndryshojnë trajektoret e uljes.

“Nëse një sondë rrëzohet, kjo është një humbje e madhe e shkencës dhe burimeve. Pra kur dërgoni njerëz duhet të jeni shumë të kujdesshëm”, shtoi ai.

Kuptimi i modeleve ditore dhe sezonale të motit mund t'i ndihmojë studiuesit të identifikojnë kohën dhe vendndodhjen më të sigurt të uljes, thotë Atri. Ulja është vetëm një sfidë që atlaset e sakta mund të ndihmojnë për të kapërcyer: identifikimi i vendndodhjeve më të mira për vendbanimet njerëzore për sa i përket peizazhit, temperaturës dhe burimeve është një tjetër.

"Nëse ka akull, ne mund ta shndërrojmë atë në ujë që mund të përdoret për banim. Mund të tingëllojë budallallëk, por ndoshta në të ardhmen do të jetë shumë e zakonshme që njerëzit të shkojnë në Mars dhe madje të jetojnë atje”, shtoi Ari.

Astronomët kanë hartuar Marsin për gati dy shekuj . Harta e parë e Marsit u prodhua në 1840 nga Ëilhelm Beer dhe Johann von Mädler në Gjermani. Por ishte harta e vitit 1877 e astronomit italian Giovanni Schiaparelli që ngjalli një magjepsje të qëndrueshme me idenë e një qytetërimi marsian, kur kanalet natyrore të ujit që ai shënoi në hartë u etiketuan gabimisht si rrugë ujore artificiale, shkruan dritare.net

Jeta në Tokë e ka origjinën nga Marsi? Atlasi i ri zbulon

Misionet Mariner të NASA-s në vitet 1960 dhe 1970 dhanë një kuptim më të mirë të topografisë së Marsit, duke përfshirë imazhet e para të vullkaneve, rrjedhave të lavës, kanioneve shkëmbore dhe stuhive të mëdha pluhuri. Në dekadat që nga ajo kohë, NASA ka krijuar një numër hartash, duke përfshirë ato të bazuara në mineralogjinë e planetit , dhe në fillim të këtij viti, agjencia hapësinore amerikane lëshoi ​​një hartë të detajuar interaktive 3D të Marsit.

Harta e NYUAD është "e para që përdor tërësisht fotografi me ngjyra të të gjithë planetit", thotë Atri.

Instituti Goddard i NASA-s i Shkencave Hapësinore tani po përdor hartën e NYUAD në softuerin e tij Mars 24, i cili mban oraret e sakta në Mars. JMARS, një bazë të dhënash e disponueshme publikisht e përdorur nga shkencëtarët e NASA-s për planifikimin e misionit, ka përfshirë gjithashtu atlasin në bazën e të dhënave të tij.

Scott Dickenshied, një përfaqësues i JMARS, i tha CNN në një email se harta e NYUAD është "krijuar nga të dhënat e marra më së fundmi se disa nga hartat e mëparshme globale" dhe ofron një "perspektivë shtesë se si duket Marsi".

Ndërsa instrumentet e NASA-s dhe ESA-së ofrojnë të dhëna me rezolucion më të lartë për një periudhë më të gjatë kohore, instrumenti i përdorur për të mbledhur të dhënat për atlasin NYUAD është në gjendje të "vëzhgojë të gjithë diskun e Marsit menjëherë", thotë Dickenshied, duke shtuar se kjo perspektivë "mund të të jetë shumë i dobishëm për studiuesit që kërkojnë të vëzhgojnë retë ose aktivitetin e stuhisë së pluhurit në një shkallë planetare.”

Marsi dhe Toka

Është teorizuar se Marsi dikur ishte një planet i mbuluar me ujë si Toka që mund të kishte pasur jetë , por rrallimi në atmosferën e tij shkaktoi ftohje dhe thatësi që çoi në gjendjen e tij aktuale të thatë. Tani, ai përjeton stuhi të rregullta globale pluhuri, të cilat kanë një ndikim të madh në klimën e tij, duke përfshirë bllokimin e rrezatimit dhe kapjen e nxehtësisë, thotë Atri.

Jeta në Tokë e ka origjinën nga Marsi? Atlasi i ri zbulon

Shkretëtirëzimi është një problem në rritje në Tokë, veçanërisht në rajone të tilla si Gadishulli Arabik dhe Afrika, dhe Atri beson se shkencëtarët e klimës mund të zbatojnë të dhënat e mbledhura në lidhje me shkretëtirëzimin e Marsit në Tokë, “për të kuptuar se çfarë mund të ndodhë me planetin tonë në vazhdim. ”

“Shqetësimi im është se nëse nuk bëjmë mjaftueshëm në Tokë (për të trajtuar ndryshimet klimatike), atëherë ajo mund të bëhet si Marsi,” shton ai.

Imazhet e reja tregojnë detaje të topografisë së Marsit, si Valles Marineris, i cili njihet si "Grand Canyon of Mars", me detaje mahnitëse.

Në të ardhmen, Atri planifikon të rikrijojë kushtet marsiane në laborator për të studiuar se si sillen bimët. Marsi ka një mjedis të pafalshëm dhe të ashpër: shumë pak atmosferë, temperatura jashtëzakonisht të ulëta dhe nivele të larta të rrezatimit UV. Atri thotë se bimët që ai do të studiojë, të cilat rriten natyrshëm në tokë të thatë dhe të kripur në rajonet e shkretëtirës, ​​si Emiratet e Bashkuara Arabe, mund të na ndihmojnë të kuptojmë se si bimët mund t'i mbijetojnë klimës së ashpër të Planetit të Kuq dhe të lejojnë studiuesit të gjejnë mënyra më të mira për të rritur ushqimin në hapësirë, ose në rajonet e thata të Tokës.

Ky kërkim është në fazat e hershme të planifikimit dhe Atri shpreson të ketë mostrat e tij të para reale nga Marsi rreth vitit 2033. Por diku tjetër, studiues të tjerë tashmë po shqyrtojnë se si risitë që po zhvillohen për të rritur ushqimin në Mars mund të ndikojnë në Tokë.

Rreth 34% e të gjitha emetimeve globale të gazeve serrë të prodhuara nga njeriu vijnë nga prodhimi i ushqimit, i cili përdor sasi të mëdha toke dhe ujë. Por joefikasiteti në sistem do të thotë që një e treta e ushqimit në botë shkon dëm, ndërsa mbi 345 milionë njerëz përjetojnë pasiguri ekstreme ushqimore dhe rritje të urisë dhe kequshqyerjes. Burimet e kufizuara në hapësirë ​​nënkuptojnë se teknologjia e prodhimit të ushqimit në Mars duhet të jetë shumë efikase dhe e mbyllur, me pak ose aspak mbetje . Mësimet e nxjerra rreth gjeologjisë së Marsit, klimës dhe atmosferës së tij mund të na ndihmojnë gjithashtu të zbulojmë nëse ndonjë nga mijëra planetët që rrotullohen rreth yjeve jashtë sistemit tonë diellor mund të jetë i banueshëm ose i aftë të mbajë një atmosferë, thotë Atri.

Shumë shkencëtarë besojnë se jeta në Tokë ka origjinën në Mars miliarda vjet më parë, dhe Atri e sheh Planetin e Kuq si laboratorin e përsosur për të hulumtuar teorinë.

"Ne duhet të kuptojmë fqinjin tonë. Ndoshta ka pasur jetë në një moment, ose ndoshta ka ndonjë jetë nën sipërfaqe që ende mbijeton. Ndoshta kishim origjinë të përbashkët. Kush e di? Ky është basti ynë më i mirë për të kuptuar veten dhe nga kemi ardhur", tha ai./M.K-dritare.net