Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pse shefat më të mirë të kuzhinës po largohen nga Parisi!

Pse shefat më të mirë të kuzhinës po largohen nga

Shumë shefa të mirë të kuzhinës po braktisin kryeqytetin francez në favor të kullotave të gjelbra jashtë qytetit, ku mund të kenë një dorë jo vetëm në zgjedhjen, por edhe në rritjen e përbërësve të tyre.

Nisi para pandemisë, një eksod i kuzhinierëve që braktisnin Parisin për fshatin francez.

Largimi i James Henry në 2017 ishte ndoshta më i reklamuari. Kuzhinieri australian, i cili fillimisht fitoi famë në trendet e pjatave të vogla la peizazhin e qytetit parizien për të punuar së bashku me kuzhinierin Shaun Kelly në një projekt pasioni, hapjen e një restoranti dhe bujtinash në qytezën e Saint-Vrain 30 km në jug të Parisit.

Rezultati u duk këtë vit. Dhe, ndërsa dyshja mbjellin kopshtin e tyre dhe rinovojnë serën dhe stallat e shekullit të 19-të, ata gjithashtu kanë furnizuar disa nga restorantet kryesore të Parisit me prodhime nga kopshti i tyre me perime prej tre hektarësh.

Por Henry dhe Kelly nuk janë të vetmit kuzhinierë që janë larguar nga Parisi vitet e fundit.

"Unë mendoj se kjo lëvizje filloi përpara Covid-it, por ishte diskrete," tha Daniela Lavadenz, pronare e restorantit Le Saint-Sébastien në lagjen e 11-të të modës së Parisit. "Kishte tashmë një shpërthim njerëzish që blinin shtëpi në fshat përpara Covid. Por gjithçka u shumëfishua me pandeminë."

Shefi i kuzhinës Sven Chartier i ish-Saturne me yll Michelin u largua nga kryeqyteti në fund të vitit 2020 për në fshatin e rajonit Perche, 150 km në perëndim të Parisit; néo-bistrot-i i tij i ri, Oiseau Oiseau, u hap në tetor 2021 me një menu të mbushur me prodhime vendase.

Në vitin 2018, ish-pronarja e dyqanit të bizhuterive Mickaëlle Chabat dhe bashkëshorti i saj, shefi i kuzhinës Louis-Philippe Riel shkuan edhe më larg në kufirin italian për një shtëpi të re pranë shpateve. Ata gjetën shtëpinë që do të bëhej rezorti alpin i skive La Colmi me linjën më të gjatë në Francë, në një bashkëpunim me kuzhinierët më të mirë francezë.

Ndoshta edhe më thelbësore për shkëputjen nga Parisi drejt peizazhit lokal është stili i gatimit. Pedigreja imponuese gastronomike e arsenalit të fuqishëm teknik të Parisit e bëri të lehtë për restorantet pariziane të gëzojnë vetëm reputacionin e tyre. Për më tepër, restorantet që shërbenin ushqime të prodhuara në masë në Francë u bënë aq të përhapura sa në vitin 2014, qeveria miratoi një etiketë për të pohuar se pjatat që shërbeheshin në të vërtetë po përgatiteshin në shtëpi./BBC/M.T/dritare.net