Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Si ka ndryshuar trupi i femrës në 100 vitet e fundit!

Si ka ndryshuar trupi i femrës në 100 vitet e fundit!

Shpesh diskutohet se duhet të duket një femër perfekte në lidhje me linjat e saj trupore, ku shpesh herë kthehen në tren.

Duhet të dimë se gjatë 100 viteve të fundit, format trupore kanë ndryshuar shpesh, kjo edhe për shkak të stileve të reja që erdhën në modë e cila duhet theksuar se ndryshon gjithmonë dhe asgjë nuk është më e mirë se të keni besim në trupin tuaj natyral.
Më poshtë do të gjeni një listë fotosh të cilat tregojnë se si trupi “perfekt” ka ndryshuar gjatë viteve, të cilat do t’ju ndihmojnë të kuptoni se ju duhet të përqafoni trupin tuaj ashtu siç është, sido që të dukeni.

1910 - Vajza Gibson

Ky look u krijua nga ilustruesi Charles Gibson dhe karakterizohej nga një qafë e gjatë, shpatulla të pjerrëta, flokë kaçurrelë dhe një korse të shtrënguar fort. Trupi femëror dukej si një figurë 8 falë korsesë së ngushtë.

1920 - Flapper

Kjo pamje është e thjeshtë dhe e imët dhe femra ideale shpesh ishte shumë më e shkurtër se pamja e gjatë e viteve 1910. Fokusi u zhvendos edhe te këmbët e femrave, pasi vijat më të shkurtra të fustaneve me flaper i ekspozuan ato. Gratë gjithashtu i prisnin flokët e tyre të gjata deri në shpatulla.

1930 - Sirenë

Kjo dekadë ka një siluetë më të përshtatshme të veshjeve. U kthye dëshira për një bel dhe një figurë pak më të lakuar. Tani ka një fokus në një bel të fortë dhe kthimin e një dëshire për shpatulla, buste dhe ije më të forta. Femrat supozohej të kishin një formë më “femërore”, pasi moda theksonte një pamje më romantike.

1940 - vajza me yje

Kjo është epoka e shpatullave të gjera dhe të forta. Në këtë epokë, synimi ishte për një pamje më të gjatë, më komanduese. Kjo shkoi me stilet e modës këndore dhe synonte një formë trupi më të gjatë dhe më katror. Moda u bë më praktike dhe më pak e fokusuar në magjepsjen.

1950 - ora me rërë

Vitet 1950 ishin një kohë që vlerësonte figurat epshore, të orës së rërës. Trupi "perfekt" në këtë epokë ishte një bel i vogël dhe një bust dhe ijet e mëdha.

1960 - Thupra

Papritur në vitet 1960, kthesat e viteve 1950 ishin jashtë. Tani, ne u kthyem në një pamje më androgjene , më të imët dhe të hollë. Ideali ishte një pamje e freskët, e re , vajzërore. Ijet e ngushta, një bel i hollë dhe një bust i imët ishin rikthyer dhe mbështeteshin nga fustanet me ndryshim të tkurrur që ishin në modë në atë kohë.

1970 - Diva e disko

Vajza partiake e viteve 1970 u shty të mbante një trup të hollë me bark të sheshtë për të tronditur modën e disko-ve të kësaj epoke. Pëlhurat sintetike të përdorura në veshjet e viteve 1970 ishin gjithashtu më zbuluese se në të kaluarën, kështu që mund të shihej më shumë nga figura. Megjithatë, kishte një lëvizje të lehtë në kthesa, me një bust të dobët, por rikthimi i një busti më të madh ishte pamja ideale.

1980 - Supermodelja

Ideali i ri femëror i viteve 1980 u mor nga supermodelet e epokës. Këmbët e gjata, të holla dhe të gjata u bënë trupi "perfekt" i femrës. Ky ishte gjithashtu fillimi i çmendurive të fitnesit, si vrapimi dhe gjimnastika, kështu që për herë të parë tendenca e trupit përfshinte gratë që kishin muskuj dhe të qenit të forta , në formë dhe të tonifikuar.

1990 - Ëaif

Vitet 1990 janë, përsëri, një e kundërta e fortë e supermodeleve atletike të viteve 1980. Kësaj radhe, dukja e zhveshur dhe e ngurtësuar ishte e pranishme. Kjo dekadë donte që gratë të ishin shumë të holla, androgjene dhe të zbehta, të frymëzuara nga epoka e re e modeleve dhe aktoreve më të vogla.

2000 - Bukuroshja e bufës

Në vitet 2000, trupi "perfekt" ndryshoi përsëri. Tani, pamja atletike u kthye me një dëshirë për bark të sheshtë dhe "boshllëqe në kofshë" - përsëri, frymëzuar nga modelet e epokës. Trupi femëror në këtë epokë ishte i gjithi për t'u dukur i gjatë dhe i dobët.

2010 - Plaçka

Vitet 2010 sollën një ideal të ri të trupit, trupin me lakim, veçanërisht me një të pasme më të theksuar. Ndërsa diversiteti u bë gjithashtu një fokus dhe modelet plus-size iu bashkuan rrymës kryesore, fokusi u kthye në një figurë më të orës së rërës dhe të lakuar.

Vitet 2020 - epoka e mediave sociale

Sipas sondazheve idetë e shumë njerëzve për trupin "perfekt" për gratë janë ende të pakta dhe të vogla. Por kjo nuk lidhet me madhësinë mesatare të grave. Në ditët e sotme, me rritjen e lëvizjeve Body Positivity dhe Body Neutrality, ne kemi filluar të shohim një largim nga një trup i vetëm "perfekt". Trupa më të ndryshëm shfaqen në media dhe për shkak të rrjeteve sociale, ne ekspozohemi ndaj grave më normale./M.K-dritare.net