Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Tani mund të merrni me qira shtëpinë e Shrekut!

Shtëpia e Shrekut është tashmë në Airbnb. Kjo shtëpi aspak e zakontë ndodhet në territorin e Ardverikie Estate, një rezidencë skoceze e shekullit të 19-të në malësitë skoceze, rreth 60 milje në jug të qytetit të Inverness.

Tani mund të merrni me qira shtëpinë e Shrekut!

Ajo përshkruhet si një kënetë e mbushur me baltë, e mbuluar me myshk dhe me ujë të turbullt.

Në një promovim special të Airbnb, pushuesit ftohen të regjistrojnë datat për të qëndruar në kënetë nga 13 tetori. Vetëm një grup do të ketë fatin të sigurojë një qëndrim dy netë, të caktuar për datat 27-29 tetor. Pushuesit mund të krijojnë momente dhe kujtime të paharrueshme në këtë shtëpi të veçantë, citon CNN.

Tani mund të merrni me qira shtëpinë e Shrekut!

Mobiljet janë prej druri, dhe vlen për t’u përmendur që edhe banjoja është në stilin e vërtetë të Shrek, pasi ndodhet 20 metra larg godinës kryesore.

Tani mund të merrni me qira shtëpinë e Shrekut!

Zona e afërt ofron gjithashtu shumë për të parë dhe bërë nga Loch Laggan spektakolar, i përshtatur nga kodra të larta, deri te bukuria e egër e Parkut Kombëtar Cairngorms. Adhuruesit e filmave dhe televizionit mund të njohin gjithashtu Ardverikie Estate nga filmi i Bond "No Time To Die", si dhe shfaqjet e fundit televizive duke përfshirë "Outlander" dhe "The Crown" (ku shtëpia baroniale qëndronte për rezidencën mbretërore Balmoral).

Shtëpia u shfaq gjithashtu në dramën e fillimit të viteve 2000 në Mbretërinë e Bashkuar "Monarch of the Glen". Mbi dy dekada që kur filmi origjinal Shrek fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë të animuar në 2002, ekskluziviteti ka vazhduar të frymëzojë vazhdime, spin-off dhe atraksione turistike./M.K-dritare.net