Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u bërë ekspertë të brumit!

Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u

Artizanale, e prerë, e thekur, bukë me gjalpë dhe sheqer! Kuzhinierët grekë Haris Papalitsas, Zenonas Christofidis dhe Fanis Maikantis ndajnë njohuritë, përvojën dhe sekretet që do të na bëjnë ekspertë në bërjen e bukës në shtëpi.

1. Bukë 100% thekre

Receta
450 gr. miell thekre gruri të plotë
2 lugë fara qimnon (qimnon të egër)
40 gr. maja e freskët ose 3 lugë çaji
½ litër ujë të ngrohtë
800 gr. miell thekre gruri të plotë
2 ½ lugë çaji kripë
2-3 lugë vaj luledielli


Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u
Procedura
Fillimisht duhet të bëjmë tharmin, të cilit i duhen 48 orë për të përfunduar fermentimin dhe për të arritur ta ngremë këtë brumë në fazën e dytë. Katër përbërësit e parë i përziejmë në një enë të madhe sepse do të fryhen. Bëjmë një përzierje uniforme. E mbulojmë me letër kuzhine dhe e lëmë të qëndrojë për 48 orë. Më pas shtoni miellin e mbetur, kripën dhe aq ujë sa duhet për ta bërë brumin elastik. Shtoni vajin e ullirit dhe përzieni mirë!
Lëreni brumin të mbuluar të dyfishohet në vëllim, më pas gatuajeni pak dhe formoni dy peta ose bukë.

Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u

2. Bukë e thartë me susam
Përbërësit për brumin
800 gr. miell tharmi
200 gr. miell 70% nr.1
20 gr. kripë
10 gr. maja
100 gr. brumë kosi i lëngshëm
50 gr. vaj susami
650 gr. ujë

Procedura

Ziejini të gjithë përbërësit së bashku për 5 minuta me nxehtësi të ulët dhe 5 minuta me nxehtësi mesatare.
Temperatura e brumit: 26°C. Ardhja e parë e brumit: 90 minuta në 26-28°C, gjatë së cilës bëni një palosje. Formojeni në petë 450 g. dhe zhyteni në fara susami (gjysmë të papërpunuara - gjysmë të pjekura).

Pjekja e dytë e brumit: 45-60 minuta në 28-30°C. Pjekja: Piqeni në furrë, në 200°C, me avull, për 35-40 minuta.


*Brumë i thartë i lëngshëm

Përbërësit
50 gr. miell thekre
50 gr. ujë

Procedura
Përziejini përbërësit dhe lërini për 24 orë në temperaturën 22°C. Të njëjtin proces e përsërisim 5 herë. Më pas, mbajeni në frigorifer, duke përsëritur të njëjtin proces 2-3 herë të tjera, duke e mbajtur në frigorifer.
Gjithsej: 7-8 ditë.
Brumi i thartë është gati. Duhet të ketë zhvilluar aciditet dhe sipërfaqja e tij duhet të ketë shumë flluska ajri.

Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u
3. Ciabatta me vaj ulliri

Përbërësit për brumin e thartë
950 gr. miell 70% miell nr.1
950 gr. miell 55%
1900 gr. ujë
1 gr. maja e freskët

Për brumin e thartë
Të gjithë përbërësit i përziejmë që të homogjenizohen dhe e lemë majanë për 14-16 orë, në 19-20°C.

Përbërësit për brumin
1550 gr. miell 70% miell nr.1 i fortë
1550 gr. miell 55% normal
100 gr. kripë
20 gr. maja e freskët
150 gr. vaj ulliri
1900 gr. ujë
3.891 gr. maja

Përgatitja e brumit
Përziejini të gjithë përbërësit, përveç vajit të ullirit dhe 400 gr. ujë në mikser për 5 minuta, në shpejtësinë e parë. Vazhdoni zierjen edhe për 3 minuta në shpejtësinë e dytë dhe në fund edhe 3-4 minuta të tjera, gjithashtu në shpejtësinë e dytë, duke shtuar gradualisht ujin dhe vajin e ullirit.

Temperatura e brumit: 27-28°C.
Ardhja e burimit të parë: 180 minuta në 28-30°C, gjatë së cilës do të bëjmë dy palosje. Pritini në formë Ciabatta.

E dyta; 30-45 minuta, në 28-30°C
Piqeni në furrë në 220°C me avull për 10 minuta dhe më pas në 200°C për 10-12 minuta. Para pjekjes vendosni një tavë me pak ujë (jo shumë) në bazën e furrës, në mënyrë që ajo të fillojë të avullojë kur buka të futet në furrë. Pas 10 minutash e heqim.
Bukë e bërë në shtëpi/ 5 receta për t'u


4. Bukë birre me malt të errët dhe elb

Në këtë recetë ne do të fermentojmë me birrë në vend të ujit. Rezultati do të jetë një bukë e thartë me aroma shumë të pasura dhe shije të pasur”.

Përbërësit për brumin
3200 gr. miell 70% miell nr.1 i fortë
1700 gr. miell 55% normal
400 gr. miell elbi
30 gr. malt i zi
1800 gr. brum i lëngshëm
130 gr. kripë
3600 gr. Birrë Weiss 5%
350 gr. ujë (Basinazh)

Procedura
Gatimi: Përziejini të gjithë përbërësit, përveç ujit në mikser, në shpejtësinë e parë për 8 minuta dhe në të dytën për 6 minuta. Në 4-5 minutat e fundit shtoni ujin ngadalë.
Temperatura e brumit: 25°C.
Pushimi i brumit: 120 minuta, në 24-25°C, gjatë së cilës bëjmë dy palosje dhe më pas e vendosim në frigorifer gjatë gjithë natës. Formoni copa me peshë 475 g.
Pushim: 70-90 minuta, në 28-30°C.
Pjekja: Piqeni në furrë, në temperaturën 220-200°C, me avull dhe menjëherë më poshtë, në 200-180°C, për 35-40 minuta.