Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme të botës!

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Ashtu si shumë festa të tjera, Pashkët festohen me shumë ushqime unike dhe të shijshme. Ja cilat janë pjatat dhe ushqimet që hahen në 7 vende të ndryshme. Nga një tortë me fruta në Britaninë e Madhe, me një pinca në Slloveni, ja si duken gatimet e Pashkëve në të gjithë botën.

Mbretëria e Bashkuar, kek me fruta

Kjo ëmbëlsirë është një tortë me fruta që është konsumuar fillimisht të dielën gjatë Kreshmëve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Ëmbëlsira mbushet me një shtresë marzipani të thekur dhe 11 ose 12 copa marzipani, të cilat përfaqësojnë 12 apostujt.

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Rusi, pashka

Bërë me gjizë dhe krem djathi, pashka është një ëmbëlsirë e shijshme që mund të hahet vetëm ose me bukë. Pjesa e djathit shpesh zbukurohet me fruta të thata dhe shkronjat XB, që do të thotë "Krishti u ringjall".

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Argjentinë, torta pascualina

Pascua spanjisht do të thotë”pashkë”, kështu që torta Pascualina simbolizon festën. Byreku i shijshëm është i mbushur me rikota, vezë të ziera fort, spinaq, angjinare dhe majdanoz. Meqenëse është pa mish, është një pjatë e zakonshme gjatë Kreshmës, dhe vezët e shumta të përdorura për ta bërë atë simbolizojnë ringjalljen e Jezu Krishtit.

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Mexico, capirotada

Recetat për capirotada është një buding që shërbehet të premten e madhe ndryshojnë në të gjithë vendin, por zakonisht bëhet nga bolillo, një lloj buke e cila është lagur në shurup sheqeri shkopinj kanelle dhe karafil. Arrat, frutat e thata bëhen sipas dëshirës. Capirotada ka për qëllim të nënkuptojë kryqëzimin, shkopinjtë e kanellës përfaqësojnë kryqin, karafili përfaqëson thonjtë dhe buka përfaqëson trupin e Krishtit.

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Francë, këmbë qengji

Francezët kanë një recetë të veçantë të Pashkëve për këmbën e qengjit të njohur si "le gigot d'agneau Pascal". Ndërsa emri mund të duket i komplikuar, receta është në të vërtetë mjaft e thjeshtë. Mishi (qingji që njihet si një kafshë kurbani) mbushet me erëza, me hudhër dhe bimë të tilla si rozmarina, dhe më pas piqet.

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Ekuador, fanesca

Fanesca është një supë që përbëhet nga një shumëllojshmëri drithërash dhe fasulesh si dhe bacalao, merluc i kripur i thatë. Përbërësit e saktë ndryshojnë nga shtëpia në shtëpi, por ato të zakonshëm përfshijnë fasulet fava, kunguj, misër, oriz, hudhër, qepë, bizele dhe qumësht. Përkatësisht, 12 lloje të ndryshme fasulesh përdoren për të bërë supën, që përfaqësojnë 12 apostujt. Bacalao simbolizon Jezusin.

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme

Sllovenia dhe Kroacia, Pinca

Pinca është një ushqim popullor i Pashkëve që përdoret për të festuar fundin e Kreshmës në shumë vende të Evropës Lindore, si Sllovenia dhe Kroacia. Para se të piqet, shenja e kryqit gdhendet në brumë./M.M-dritare.net

Gatimet tradicionale të Pashkës në 7 vende të ndryshme