Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Me këto 3 pije, harrojeni vapën!

Me këto 3 pije, harrojeni vapën!

Tani që vera dhe temperaturat e larta janë bërë shoqërueset e ditës na duhet një koktejl i freskët, e mbi të gjitha i thjeshtë. Mund t’i bëni kurdo, pas një dite të gjatë pune, në një ditë pushimi në shtëpi, apo edhe për të shijuar një film në Netflix.

Më poshtë, do të gjeni 3 të tillë.

GBC

Përbërësit:

3 feta kastravec

3 gjethe borzilok

½ lugë çaji sheqer

1 masë gin

½ filxhan me akull

½ masë tonik

Pak lëng limoni

Përgatitja:

Në një gotë hidhni pak sheqer dhe gin. Përziejeni derisa sheqeri të bëhet njësh me gin-in. Hidhni 2 feta kastravec dhe 2 gjethe borzilok, pastaj shtoni akull, tonik, lëng limoni. Në fund, dekorojeni me fetën e mbetur të kastravecit dhe gjethen e borzilokut.

Jungle Bird

Përbërësit:

2 masa rum

¾ masë aperitiv italian

2 masa lëng ananasi

¼ masë shurup

¼ masë lëng lime i freskët

Përgatitja:

Vendosni përbërësit në një shaker dhe tundeni. Në fund, hidheni në një gotë koktejli dhe shtoni pak ananas dhe lime.

Citrus Paradise

Përbërësit:

1.5 masë grey goose

0.75 masë lëng portokalli

½ lugë çaji sheqer

1 masë Orange Soda

Përgatitja:

Kombinoni të gjithë ingredientët në një gotë. Përziejini dhe shtoni Orange Soda./M.K/dritare.net