Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Receta ideale për gatimin e gjelit të detit!

Receta ideale për gatimin e gjelit të detit!

Nëse përmendim festat e fundvitit, menjëherë në mendje na vjen gjeli i detit. Një gatim i cili nuk duhet të mungojë asnjëherë në raste të tilla. Ekzistojnë një shumëllojshmëri recetash për përgatitjen e tij shpesh edhe me oriz, recetë që nuk do t’ju zhgënjejë.

Përbërësit për recetën e Gjelit të Detit:

6/7 kg gjel deti

Një kupë oriz

Një qepë e grirë

3/4 kupë selino të prerë

Dy kërpudha të freskëta në feta të holla

Një mollë jeshile

Katër hudhra të grira

1/2 kupë arra

6 kajsi të thara te prera në katërsh

1/2 kupë stafidhe

1/2 kupë majdanoz i freskët

Kripë

Pipër

Lëngu i mishit:

6 kupa lëng pule

2 karota të mëdha në copëza

2 qepë prerë trashë

2 kërcej selino

Qafa, krahët e gjelit

1/3 kupë miell i përzier me ujë

1 lugë të madhe rozmarinë të freskët të prerë

2 lugë të vogla nenexhik

Kripë

Piper

Përgatitja e mbushjes së gjelit të detit

Zieni një gotë e gjysmë kupa ujë me kripë. Pastaj hidhni orizin, ziejeni pak dhe kullojeni. Vendoseni në një tas të madh. Zieni një lugë të madhe lëng me qepën dhe shtoni më pas kërpudhat dhe selinon. Gatuani për 2 ose 3 minuta.

Përzieni të gjithë përbërësit e tjerë dhe hidhini kripë dhe piperin. Gjithmonë mbusheni menjëherë përpara pjekjes.

Përgatitja e Gjelit të detit

Shpëlani dhe thani gjelin. Ndizni furrën në 180 gradë C. Mbusheni gjelin me masën e përgatitur. Lyeni gjelin me pak kripë, piper. Vendoseni në furrë me gjoksin poshtë. Vendosni në tepsi një kupë lëng. Kontrollojeni derisa te bindeni që është pjekur.

Lëngu i Gjel detit

Zieni të gjithë përbërësit pa miellin, nenexhikun, rozmarinën, kripën dhe piperin përreth një orë në temperaturë mesatare. Shtoni rozmarinën dhe gatuajeni për 20 minuta. Spërkateni me nenexhik, kripë dhe piper./A.Q-dritare.net