Na ndiqni edhe në

Arkiv

Mbyllen shkollat në Francë/ Macron: Koronavirusi, kriza më e rëndë shëndetësore e Francës

Mbyllen shkollat në Francë/ Macron: Koronavirusi, kriza më e
Presidenti, Emmanuel Macron ndërsa lajmëroi mbylljen e shkollave dhe universiteteve, nga java e ardhshme, tha se pandemia e koronavirusit ishte kriza më e rëndë shëndetësore e Francës.

“Çerdhet, shkollat ​​dhe universitetet do të mbylleshin nga e hëna deri në njoftimin e mëtejshëm.",- tha Macron në një fjalim drejtuar kombit mbi luftën kundër koronavirusit. Ai gjithashtu u bëri thirrje të gjithë personave mbi 70 vjeç, ata që vuajnë nga sëmundje kronike dhe probleme të frymëmarrjes të qëndrojnë në shtëpi, nëse është e mundur.

Por presidenti tha gjithashtu se zgjedhjet lokale në mbarë vendin të planifikuara për të dielën nuk do të shtyhen./K.C/dritare.net