Na ndiqni edhe në

Moti

Stuhia Ciaran përmbyt vendin/ Si do jetë moti nesër!

Stuhia Ciaran përmbyt vendin/ Si do jetë moti nesër!


Ashtu si sot edhe ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kushte kryesisht të paqëndrueshme atmosferike si pasojë e stuhisë së fortë që ka përfshirë jo vetëm vendin tonë por edhe një pjesë të madhe të Evropës. Shumë zona në vend janë përmbytur këto 24 orë. Por si do të jetë moti nesër?

Për ditën e diel moti nis me alternime kthjellimesh e vranësirash me këto të fundit më tepër të theksuara në veriperëndim dhe jugperëndim. Në orët e pasdites në zonën e veriperëndimit dhe jugperëndimit reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar në formën e shtrëngatave.

Vlen për t'u theksuar se edhe nesër pritet erë tepër intensive dhe problematike kryesisht përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore. Era pritet të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare 3-12m/s ndërsa me rrahje era intensive 15-25m/s shoqëruar me dallgëzim të lartë në dete të forcës 5-7 ballë./K.C/dritare.net