Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

10 mitet që duhet t’i dini për gripin dhe ftohjen

10 mitet që duhet t’i dini për gripin dhe ftohjen

Njerëzit janë të prirur të fajësojnë erën dhe temperaturat e ulëta, për faktin që të gjithë njerëzit janë me viroza gjatë këtyre ditëve kur moti po ndryshon. Pastaj zgjidhja e vetme që kanë të gjithë janë vetëm antibiotikët.

Bright Side ka përmbledhur 10 mitet më të zakonshme rreth të ftohtit dhe gripit që ne duhet t'i harrojmë.

1. Gripi mund të kthehet në ftohje

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

I ftohti është faktori kryesor që shkakton viruse të ndryshme. Por ju nuk duhet të ngatërroni sëmundjet e tjera me gripin. Ftoja fillon gradualisht me dhimbje fyti, dhimbje koke dhe ethe. Ndërsa gripi shoqërohet me dhimbje muskujsh, dhimbje koke, dhe gjendje e dobët e imunitetit të trupit.

Por ju duhet të kuptoni se nëse jeni të lodhur fizikisht, pra jeni me grip, dhe kjo lodhje nuk mbaron edhe pas 5 ditësh, konsultohuni me mjekun sepse mund të kalojë në ftohje.

Duhet të kuptoni se nëse jeni ftohur temperatura e trupit nuk rritet, ndërsa kur jeni me grip temperatura e trupit rritet shumë.

Nëse mendoni se jeni me grip por nuk teshtini, atëherë i bie të jeni me ftohje.

2. Keni përdorur antibiotikët për ftohjen?

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Antibiotikët nuk mund të mposhtin një virus pasi struktura e tyre ndryshon nga një sëmundje bakteriale. Për më tepër, antibiotikët në të vërtetë mund t’i bëjnë gjërat më keq sepse ndërkohë që simptomat e të ftohurës nuk do të zhduken virusi do të vazhdojë të përhapet.

3. Ju nuk jeni specialistë për tu shëruar vetë nga ftohja

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Nëse ju vëreni që jeni ftohur dhe kalojnë më shumë se 20 ose 30 ditë dhe gjendja fillon e komplikohet edhe më shumë, duhet të bëni kujdes sepse mund t’ju shfaqen në moment probleme me frymëmarrjen.

4. Nuk duhet të merrni raport mjekësor nëse jeni me grip

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Shumica e njerëzve janë të prirur të qëndrojnë në shtëpi disa ditë nëse ju bie gripi, me mendimin se do shërohen më shpejtë. Por në fakt është krejt e kundërta, sepse mjaftojnë 1-2 ditë dhe pastaj mund të shkoni në punë. Sepse qëndrimi në shtëpi do bëjë të mundur që gripi t’ju ngjitet edhe pjesëtarëve të tjerë të familjes.

5. Mos qëndroni gjatë gjithë kohës në shtrat

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Qëndrimi gjatë gjithë kohës në shtrat do ju jap mundësi baktereve dhe virusit të forcohen më shumë në trupin tuaj. Qarkullimi i gjakut do fillojë të zvogëlohet dhe nuk do ndjeni asnjë përmirësim nëse do rrini gjatë gjithë kohës shtrirë, shkruan dritare.net. Ajri i pastër jashtë do ju bëjë më mirë për frymëmarrjen dhe gripi do ju kalojë më shpejtë.

6. Ajri i ftohtë mund të shkaktojë ftohje

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Ju mund të ftoheni vetëm nëse kontaktoni një virus, pavarësisht nëse keni veshur një kapelë apo jo. Nuk ka asnjë arsye për të fajësuar erën, një AC, etj. Nëse mendoni se jeni sëmur pas fluturimit (për shkak të temperaturave të ulëta), nuk është e vërtetë. Ajo që ndodh në të vërtetë është që ajri i thatë than mukozën dhe është e vështirë për trupin të mbrohet nga viruset.

7. Nëse dilni jashtë me flokë të lagur, do të kapni një të ftohtë

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Flokët e lagur, si dhe era apo shiu, nuk mund të shkaktojnë ftohje ose grip. Ka tri mënyra për të marrë një virus: Mos harroni se viruset janë mjaft të fortë dhe të zbatueshëm. Ata mbijetojnë:

Sigurisht, nuk rekomandohet të dilni jashtë me flokë të lagur pasi moti i ftohtë dobëson sistemin tuaj imunitar dhe ju bën më të prekshëm ndaj viruseve.

8. Ju mund të ftoheni vetëm një herë në sezon

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Këtu është lajmi i mirë: në të vërtetë është shumë e vështirë të ftohesh dy herë. Ftohjet shkaktohen nga viruset, dhe kur sistemi juaj imunitar lufton, ai ndërton antitrupa ndaj tij. Por ekzistojnë më shumë se 200 lloje të viruseve që shkaktojnë ftohjen, kështu që ka ende një shans që të mund të sëmureni dy herë.

9. Një ftohje mund të shërohet brenda një dite

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Ka njerëz që mendojnë se nëse merrni shumë pilula të ndryshme, do të bëheni mirë për një ditë. Por ky është një mit i rrezikshëm. Trupit i duhet kohë për tu rikuperuar dhe nëse merrni ilaçe që lehtësojnë vetëm simptomat, ato ndikojnë në zemër dhe pasojat mund të jenë vërtet të rrezikshme. Duhet të keni kujdes edhe me ilaçet që përmbajnë paracetamol: një dozë e tepërt mund të çojë në dëmtim të mëlçisë.

10. Duhet të shpëtoni nga të gjitha simptomat para se të ktheheni në jetën tuaj normale

10 Gjërat në lidhje me të Ftohtin dhe Gripin e Përbashkët Ne Duhet të Ndalojmë Të Besojmë

Një kollë post-virale dhe rrjedhja e hundëve mund të zgjasë deri në 4 javë, kështu që nuk ka nevojë të prisni derisa të gjitha simptomat të largohen. Nëse ndiheni mirë, mund të riktheheni në jetën tuaj normale./Brightside, I.M-Dritare.net