Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Del në ankand skeleti i dinozaurit në Paris, ja shuma marramendëse që pritet të shitet!

Del në ankand skeleti i dinozaurit në Paris, ja shuma

Një skelet dinozaur i njohur si Barry është nxjerrë në shitje në Paris.

Dinozauri, i cili daton nga periudha e vonë Jurassic rreth 150 milionë vjet më parë, u zbulua për herë të parë në Ëyoming në fillim të viteve 1990. Fillimisht u restaurua në vitin 2000 nga paleontologu Barry James, nga i cili mori emrin.

Laboratori italian Zoic, i cili bleu Barry vitin e kaluar ka ndërhyrë duke e restauruar skeletin i cili është 2.1 metra i gjatë dhe 5 metra i gjatë, citon CNN.

“Është një ekzemplar jashtëzakonisht i ruajtur, i cili është mjaft i rrallë”, tha Alexandre Giquello, nga shtëpia e ankandeve në Paris Drouot, ku do të bëhet shitja.

“Për të marrë shembullin e kafkës së tij, kafka është e plotë në 90% dhe pjesa tjetër e dinosaurit (skeleti) është e plotë në 80%,” tha ai.

Shembujt e dinosaurëve mbeten të rrallë në tregun e artit, me jo më shumë se dy shitje në vit në mbarë botën, tha Giquello.

Skeleti, i cili do të shfaqet për publikun në mes të tetorit, pritet të arrijë deri në 1.2 milionë euro (1.28 milionë dollarë) kur të dalë në shitje më 20 tetor./M.K-dritare.net