Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Franca tërhiqet nga bisedimet e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar!

Franca tërhiqet nga bisedimet e mbrojtjes në Mbretërinë e

Ministrja e Mbrojtjes e Francës ka anuluar bisedimet me homologun e saj në Mbretërinë e Bashkuar mes grindjes së nxitur nga një marrëveshje e re e sigurisë midis Britanisë, SHBA dhe Australisë. Parisi është i zemëruar pasi Australia nënshkroi paktin Aukus për ndërtimin e nëndetëseve me energji bërthamore, duke u tërhequr nga një kontratë e madhe me Francën në proces.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha se Franca nuk kishte asgjë për t'u shqetësuar nga marrëveshja. Por takimi i Florence Parly me Sekretarin e Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar Ben Wallace në Londër këtë javë është anuluar.

Lord Ricketts, një ish-ambasador britanik në Francë i cili duhej të ishte kryesues i dy ditëve të bisedimeve, konfirmoi se takimi ishte "shtyrë për një datë të mëvonshme".

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian e ka përshkruar atë si një "goditje në shpinë" që përbënte "sjellje të papranueshme midis aleatëve dhe partnerëve".

Dhe në një hap praktikisht të paparë midis aleatëve, Presidenti Francez Emmanuel Macron urdhëroi tërheqjen e ambasadorëve francezë në Uashington dhe Canberra.

Duke folur në një fluturim për në Nju Jork, ku do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Johnson tha se Franca nuk duhet të "shqetësohet" për aleancën, duke këmbëngulur se marrëdhëniet anglo-franceze ishin "të pashmangshme"./BBC/M.T/dritare.net