Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kurti: S’përjashtohet një sulm i ri, grupet e armatosura po stërviten afër kufijve të Kosovës!

Kurti: S’përjashtohet një sulm i ri, grupet e armatosura po


Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për Al Jazeera, duke folur për sulmin e 24 shtatorit në Veri të Kosovës ka shprehur shqetësimin se i druhet një sulmi të ri nga Serbia.

I pyetur nëse autoritetet e Kosovës kanë ndonjë informacion të inteligjencës për sulmet e reja, Kurti u përgjigj se ka shumë informacione dhe se këto “grupe të armatosura”, të cilave, siç shtoi ai, Forcat e Armatosura të Serbisë u ofrojnë pajisje, armë dhe municion, janë duke kryer vazhdimisht stërvitje në afërsi të kufijve të Kosovës dhe “po përgatiten për luftë”.

“Nuk përjashtohet ri-agresioni”, ka thënë ai, duke shtuar se Serbia donte që lufta të fillonte të dielën. Ai akuzoi Beogradin dhe grupet e armatosura se duan të përsërisin skenarin e fillimit të luftës në Sarajevë.

Kryeministri i Kosovës e akuzoi Vuçiqin se “deshi një luftë tjetër dhe një gjenocid, sepse dëshiron Republikën Srpska në Kosovë”./dritare.net