Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori i Harry Potter, Sir Michael Gambon!

Ndahet nga jeta në moshën 82-vjeçare aktori i Harry Potter, Sir

Aktori i njohur Michael Gambon, fitues i çmimit Olivier, për rolet e tij në filmat "The Singing Detective" dhe "Harry Potter" ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

I quajtur në mënyrë të paharrueshme "The Great Gambon" nga Ralph Richardson, dhe i admiruar nga breza të tjerë aktorësh, ai shkëlqeu në shfaqjet e Pinter, Beckett dhe Ayckbourn .

Role të tjera kyçe përfshinin shkencëtarin me emër në Jetën e Galileos në Teatrin Kombëtar të Brechtit në 1980 dhe restauratorin që kthehej për të vizituar një ish-dashnor në Skylight të David Hare, gjë që i dha atij një nominim për çmimin Tony në Broadway në mesin e viteve '90, citon The Guardian.

Gambon gëzoi një sukses të filmit artistik me The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover (1989) të Peter Greenaway dhe vazhdoi të merrte role në filma të mëdhenj si Sleepy Hollow, The Insider dhe Gosford Park. Ai ia dha zërin e tij të pasur shumë filmave, duke përfshirë si Xha Pastuzo në të dy filmat Paddington. filma dhe si rrëfimtari i Hail të vëllezërve Coen, Cezari! Gambon e la shkollën në moshën 15-vjeçare dhe ndryshe nga shumë prej bashkëkohësve të tij, nuk mori asnjë trajnim formal në shkollën e dramës, përkundrazi fitoi përvojë duke interpretuar në produksione amatore.

Ai lindi në Dublin në vitin 1940, babai i tij u zhvendos në Londër dhe ishte polic rezervë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gambon u mor në Angli nga nëna e tij për t'u bashkuar me të në fund të luftës. Më vonë ata u transferuan në Kent, ku në moshën 16-vjeçare filloi një praktikë inxhinierike në fabrikën Vickers Armstrong. Ai filloi të punonte në teatrin amator si ndërtues skenesh, më pas përfundoi në skenë në vend të tij në pjesë të vogla në teatrin Unity dhe teatrin Tower në Londër. Gambon tha se ai kurrë nuk kishte parë një prodhim të Shekspirit përpara se të luante vetë në një.

Pas paraqitjes në shfaqjet e Samuel Beckett në Endgame , Eh Joe , Krapp's Last Tape dhe All That Fall , Gambon filloi të tërhiqej nga puna në skenë. Në vitin 2014, ai tha se kishte vështirësi të kujtonte rreshtat e tij: Ndihem i trishtuar për këtë. Unë e dua teatrin, por nuk mund ta shoh veten duke luajtur përsëri pjesë masive./M.K-dritare.net