Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Historia e panjohur e Linda Hunt, një grua që e ktheu paaftësinë e saj në sukses!

Linda Hunt pati një rrugë të vështirë drejt suksesit. Ndryshe nga disa yje që duhet të shfaqin vetëm talentin e tyre për të pasur sukses në Hollywood, Lindës iu desh të punonte shumë më shumë për t'u pranuar si vetvetja. Ajo u përball me trishtimin dhe zhgënjimin, por vendosmëria e saj për të mos pranuar kurrë më pak e bëri atë të bëhej ylli që është sot.

Historia e panjohur e Linda Hunt, një grua që e ktheu

Fëmijëria e Lindës ishte e vështirë, por falë inkurajimit të prindërve, ajo arriti të ngrihej mbi çdo pengesë. Në vetëm 6 muajsh, prindërit e Hunt vunë re diçka të pazakontë tek ajo. Ajo ishte e ngadaltë në zhvillimin e aftësive të saj motorike. Nëna e saj e çoi në spital dhe mjekët thanë se ajo kishte hipotiroidizëm kongjenital. Ata parashikuan se ajo përfundimisht do të duhej të vendosej në një institucion. Por në vend që të pranonte këtë pikëpamje, nëna e Lindës vendosi të sfidonte shanset. Ajo filloi të punonte me Lindën çdo ditë për ta ndihmuar atë të përmirësonte aftësitë e saj motorike. Në kohën kur filloi shkollën, Linda kishte bërë përparim të dukshëm. Megjithatë, ajo ende dallohej nga shokët e klasës dhe nuk përshtatej shumë. Që në ditën e parë të shkollës, ajo ndihej e vetme dhe ndryshe. Një nga mësuesit e saj e bëri atë të ndihej jo rehat.

"Të gjithë donin të kujdeseshin për mua ose të më shtynin, e dini? Unë u ngacmova shumë”, tha ajo.

Linda kishte frikë se gjendja e saj do t'i kufizonte mundësitë e saj për aktrim.

“E dija që doja të aktroja që në moshë të re. Nuk e kuptova se sa e vështirë do të ishte,” ndau Hunt në një intervistë për gazetën në vitin 1991.

Udhëtimi i saj filloi në 8 kur ajo pa një performancë të Peter Pan në skenë. Ishte atëherë që ajo kuptoi se donte të bënte të njëjtën gjë, të kishte aftësinë për t'i bërë të tjerët të besonin në historitë që ajo mbante në mendjen e saj. Kur ajo u tha prindërve për interesin e saj, ata punësuan mësues zëri dhe aktrimi dhe e regjistruan atë në Shkollën Drama Goodman në Çikago.

Gjatë kohës së saj atje, mjeku i saj bëri një zbulim të papritur. Ajo nuk kishte hipotiroidizëm kongjenital siç besohej fillimisht; në vend të kësaj, ajo kishte xhuxh hipofizë. Kjo gjendje do të thotë se gjëndra e hipofizës nuk lëshon mjaftueshëm hormon të rritjes. Për një dekadë, ajo provoi trajtime dhe ilaçe të ndryshme për të përmirësuar gjendjen e saj, por për fat të keq asnjë nuk pati sukses.

Ndërsa studionte, profesorët e saj i sugjeruan që të ndiqte regjinë në vend të aktrimit. Ata besonin se do të ishte sfiduese për të që të bënte një karrierë të qëndrueshme si aktore për shkak të gjendjes së saj.

Pas diplomimit në fillim të të 20-ave, Hunt u transferua në Nju Jork për të filluar një karrierë.

“Isha shumë e re dhe shumë e humbur. As që u përpoqa të veproja në mënyrë profesionale. Kjo do të nënkuptonte marrjen e një agjenti dhe shkuarjen në audicione. Nuk isha në gjendje të bëja asnjë nga këto. Ishte vërtet emocionalisht përtej mua,” kujton ajo.

Për fat të mirë, Linda kishte shumë miq që e ndihmuan atë. Megjithatë, edhe pasi punoi për tre vjet, ajo nuk pati shumë ndikim dhe filloi të dyshonte në vetvete. Më vonë, ajo u kthye në shtëpinë e prindërve të saj dhe atëherë jeta e saj mori një kthesë.

Linda vendosi t'i rikthehej të bërit atë që pëlqen, aktrimin!

Historia e panjohur e Linda Hunt, një grua që e ktheu

Ndërsa jetonte me prindërit e saj, trajneri i aktrimit të Lindës i kujtoi asaj se aktrimi ishte i rëndësishëm për të dhe se ishte talenti i saj i vërtetë .

Ajo tha: “E kisha humbur veten për një kohë dhe kjo vetëdije më ktheu tek vetja”.

Më pas, ajo auditoi për rolet e aktrimit dhe dërgoi portofolin e saj të aktrimit. Mundësia e saj e parë për aktrim profesional erdhi me shfaqjen Hamlet dhe gjatë dy viteve të ardhshme, ajo u shfaq në disa shfaqje të tjera.

Historia e panjohur e Linda Hunt, një grua që e ktheu

Më pas, një ditë Linda mori një telefonatë nga agjenti i saj. Agjenti i saj i tha asaj se regjisori Peter Weir po kërkonte një aktor për të portretizuar personazhin Billy Kwan në filmin The Year of Living Dangerously. Billy Këan ishte një personazh që ishte një fotograf mashkull gjysmë aziatik me xhuxhizëm.

“Takova drejtorin e kastingut dhe i thashë: Do të rishkruash pjesën mashkullore për një grua, apo jo? Dhe ai tha: "Jo". Une qesha. Ishte kaq mrekullisht absurde,” kujtoi Linda .

Megjithatë, pas takimit me Pjetrin, ajo e kuptoi se duhej të pranonte rolin.

"Ishte një nga ato momentet absurde në jetë kur duhet të shkosh përpara në një situatë që nuk ka kuptim.

Edhe pse mund të ishte dukur e palogjikshme në atë kohë, ky rol lejoi që talenti i saj të shkëlqejë dhe ajo u bë personi i parë që fitoi një Oscar për interpretimin e një personazhi të seksit të kundërt. Por, edhe pas fitimit të një çmimi Oscar, jeta e Lindës nuk ndryshoi dhe nuk e çoi atë në majë aq sa donte.

Historia e panjohur e Linda Hunt, një grua që e ktheu

Ndërsa Linda Hunt gjeti role kryesore në teatër, asaj iu desh të kënaqej me rolet dytësore në filma. Ajo shprehu sinqerisht: Po punoj më shumë nga sa mendoja se do të isha. Nuk punoj aq sa doja. Unë jam ende mjaft e zhgënjyer për jetën dhe karrierën time por jo përgjithmonë. Shkoj në momente dëshpërimi dhe errësirë ​​totale. Fatmirësisht, besoj se ka gjithmonë përgjigje”.

Edhe pse karriera e saj nuk u ngrit siç pritej në atë kohë, ajo është një nga figurat më të njohura të Hollivudit sot. Gjatë karrierës së saj, ajo u shfaq në filma si Dune, Kindergarten Cop dhe Dragonfly. Ajo gjithashtu pati një karrierë të lulëzuar në zërin e aktrimit dhe televizionit, veçanërisht në serialin televiziv NCIS: Los Angeles , ku fitoi 2 çmime "Teen Choice Awards"./M.K-dritare.net