Na ndiqni edhe në

Bota

Protesta masive në Francë, Macron urdhëroi rritjen e moshës së pensionit pa votim!

Protesta masive në Francë, Macron urdhëroi rritjen e moshës

Policia në Paris është përplasur me protestuesit pasi qeveria franceze vendosi të detyrojë reformat e pensioneve pa votim në parlament.

Turmat u mblodhën në Place de la Concorde në përgjigje të rritjes së moshës së pensionit nga 62 në 64.

Planet kishin ndezur dy muaj debate të nxehta politike dhe greva.

Së fundi, kryeministrja Élisabeth Borne theksoi nenin 49:3 të kushtetutës - duke i lejuar qeverisë të shmangë një votim në Kuvend.

Vendimi u mor pak minuta përpara se deputetët të votonin për projektligjin e diskutueshëm, pasi nuk kishte garanci për të fituar shumicën.

Ky veprim shkaktoi zemërim tek politikanët e opozitës. Shumë talleshin me kryeministrin, kënduan La Marseillaise dhe mbajtën shenja proteste në parlament.

Një mocion mosbesimi do të paraqitet kundër qeverisë së presidentit Emmanuel Macron, ka sugjeruar liderja e opozitës së ekstremit të djathtë, Marine Le Pen. Udhëheqësja e partisë së majtë La France Insoumise (LFI), Mathilde Panot, postoi në Twitter se Macron e kishte zhytur vendin në një krizë qeveritare, pa legjitimitet parlamentar apo popullor.

Mijëra njerëz dolën në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera franceze për të refuzuar masën, duke kënduar himnin kombëtar dhe duke valëvitur flamujt e sindikatave.

Disa protestues u përleshën me policinë kur ra mbrëmja. Një zjarr u ndez në mes të Place de la Concorde dhe policia me mburoja dhe shkopinj hodhi gaz lotsjellës dhe u zhvendos për të pastruar sheshin.

Policia e Parisit i tha agjencisë së lajmeve AFP deri në mbrëmje 120 persona u arrestuan.

Por sindikatat u zotuan të ruajnë kundërshtimin e tyre ndaj ndryshimeve të pensioneve, me Confédération Générale du Travail (CGT) duke thënë se një ditë tjetër grevash dhe demonstratash ishte planifikuar për të enjten më 23 mars.

Procedura kushtetuese që ka nxitur gjithë këtë zemërim mund të tingëllojë e errët, por është pjesë e fjalorit politik në Francë./BBC/M.T/dritare.net