Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Shkatërrohet banda e drogës në Belgjikë, 27 të arrestuar dhe 2.1 ton drogë e sekuestruar

Shkatërrohet banda e drogës në Belgjikë, 27 të

Një bandë e madhe e drogës u shkatërrua nga autoritetet belge ku janë arrestuar 27 persona dhe është sekuestruar sasia rekord e drogës, 1.6 ton me vlerë 80 milionë euro. Rrjeti u shkatërrua pjesërisht falë mesazheve të koduara nga telefonat Sky ECC. Këtë mëngjes rreth orës 5 të mëngjesit, më shumë se 300 oficerë bastisën 23 vende të ndryshme në një hetim të madh të krimit të drogës. Zyra e prokurorit federal e njoftoi këtë në një deklaratë për shtyp. Kërkimet u kryen kryesisht në rajonin e Liège, por gjithashtu - në një masë më të vogël - në Limburg dhe Flandrën Lindore. Gjatë kontrolleve, policia mori ndihmë nga forcat speciale dhe ushtria.

Shkatërrohet banda e drogës në Belgjikë, 27 të

Shkatërrohet banda e drogës në Belgjikë, 27 të

Shkatërrohet banda e drogës në Belgjikë, 27 të

"Rreth 580 kilogramë kokainë u kapën gjithashtu, si dhe më shumë se 1.6 ton drogë për një vlerë të vlerësuar të rrugës prej më shumë se 80 milion euro," thuhej në njoftimin për shtyp. Gjithashtu u sekuestruan 10 armë zjarri, përfshirë 5 kallashnikovë. 80,000 euro në para të gatshme, një duzinë automjetesh, disa telefona dhe disa kuaj u sekuestruan gjithashtu.

Zyra e prokurorit thotë se të dyshuarit dhe punëtorët kolumbianë u gjetën gjithashtu në vende të ndryshme (veçanërisht në laboratorë). Një aksion i koordinuar dhe i njëkohshëm u krye gjithashtu në Spanjë këtë mëngjes, sipas njoftimit për shtyp. U bënë dy kontrolle në shtëpi dhe një i dyshuar u arrestua./Dritare.net