Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Udhëheqësit botërorë mblidhen në OKB këtë javë! Ja çfarë duhet të dini

Udhëheqësit botërorë mblidhen në OKB këtë

Pas mijërave fjalime, takime dhe pritje javën e ardhshme mblidhet samiti i OKB-së.

Sipas CNN, temat në samitin dyjavor të Kombeve të Bashkuara pritet të jenë lufta në Ukrainë dhe përmbytjet në Libi si dhe ndryshimet klimaterike.

Pritet që presidenti i SHBA-ve, Joe Biden të jetë i vetmi lider nga pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që do të marrë pjesë. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik Rishi Sunak mund të mos marrin pjesë në këtë samit.

Megjithatë, 140 krerë shtetesh dhe qeverish janë planifikuar të marrin pjesë. Gjashtë nënkryetarë, katër zëvendëskryeministra dhe mbi 30 ministra shteti dhe shefa delegacionesh do të qëndrojnë gjithashtu në foltore për të mbajtur fjalë për kombet e tyre. Në samitin e parë vjetor, presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky do të marrë pjesë personalisht. Mosmarrëveshjet globale midis fuqive të mëdha të OKB-së ka të ngjarë të dëmtojnë çdo mundësi për të përmirësuar marrëdhëniet dhe për të bërë përparim në disa çështje. Ambasadori zviceran Pascale Baerisëyl vuri në dukje një rivalitet në rritje midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ku grupi i avokimit Human Rights Ëatch u bëri thirrje kombeve që të mos shpërqendrohen nga politika, pasi të drejtat e njeriut janë në qendër të këtij samiti.

“Java është një mundësi për vendet më të vogla që bota të parashtrojë prioritetet e tyre para nesh. Unë nuk e shoh javën si një garë mes fuqive të mëdha,” tha ambasadorja e SHBA, Linda Thomas-Greenfield./M.K-dritare.net