Na ndiqni edhe në

Politikë

Rithemelimi kaos në Kuvend, PD: Distancohemi nga dhuna e bojkoti!

Rithemelimi kaos në Kuvend, PD: Distancohemi nga dhuna e bojkoti!


Partia Demokratike është distancuar zyrtarisht nga kosi i krijuar nga Rithemelimi në Kuvend.

Përmes një deklarate zyrtare të bërë nga deputeti demokrat, Arbi Agalliu, PD shprehet se distancohet nga dhuna në Kuvend, ndërsa nënvizon se flakën e kanë ndezuar disa persona që kanë probleme me drejtësinë, duke nënkuptuar Sali Berishën.

"Sot parlamenti i Shqipërisë do duhej të zhvillonte seancën më të rëndësishme të këtij viti. Sot në Parlamentin e Shqipërisë do duhej të diskutehej mbi projektbuxhetin. Të diskutohej mbi shpenzimet marramendëse të kësaj qeverie ku shumica e tyre shkojnë për PPP e koncesione korruptive dhe aspak për hallet dhe problemet reale të qytetareve. Sot në parlamentin e Shqipërisë nuk u kuptua kush e ndizte flakën e kush e fikte flakën.

Në të vërtetë, shqiptarët tashmë e kanë kuptuar qartë se vetë e ndezin e vet e fikin, sepse disa kanë halle e probleme personale me drejtësine, sidomos me SPAKUN, e disa të tjere përfitojnë për të kaluar në vetëm 10 minuta dhe pa asnje diskutim, projekt buxhetin për vitin 2024.

Te dashur qytetar! Janë rreth 7 miliard euro të cilat janë parashikuar të shpenzohen në 2024. Asnjë hapsirë e lejuar në seancë plenare dhe në komisione parlamentare për të diskutuar lidhur me këto shpenzime. Arsyeja është e qartë se kush e pengon dhe se kush i jep oksigjen kujt. Një skenar i përbashkët bllokimi. Partia Demokratike, distancohet fort nga dhuna dhe bojkoti. Partia Demokratike vijon në shërbim të qytetarëve, jo vetëm me dorëzimin e amendamenteve por edhe me denoncimin çdo ditë të këtij buxheti klientelist",thuhet në reagimin e PD./dritare.net