Na ndiqni edhe në

Shqiptar

“Duke edukuar Ritën”, të premten dhe të shtunën në Elbasan!

“Duke edukuar Ritën”, të premten dhe të shtunën
Komedia Fituese e Çmimit Laurence Olivier, Edukimi i Ritës, merr një vështrim prekës, thellësisht emocionues, por megjithatë qesharak në një kërkim të patrembur të parukieres së martuar, 26-vjeçare për rritjen e brendshme, kulturën dhe edukimin. Parukierja regjistrohet në një kurs universitar të hapur, për të mësuar nga profesori i zhgënjyer Frank. Shfaqja është një hetim kompleks i klasës shoqërore dhe arsimit. Çfarë duhet për të ndjekur një ëndërr? A mundet një kërkim i tillë të tjetërsojë komunitetin dhe historinë tuaj? Çfarë keni për të sakrifikuar? Ja vlen? Përmes një bashkimi të lezetshëm dhe të frymëzuar të komedisë dhe dramës, regjisori Londo përpiqet t'u përgjigjet këtyre pyetjeve duke festuar mundësitë e edukimit dhe transformimit. Një lojë e mrekullueshme e dyshes Xhelili - Nezha, qesharake, një përrallë me një përfundim gjysmë të lumtur./M.M-dritare.net