Na ndiqni edhe në

Sport

Lojërat Olimpike zëvendësojnë medaljen e artë të atletes japoneze!

Lojërat Olimpike zëvendësojnë medaljen e artë të

Kafshimi i medaljes është një skenë e njohur fotografike për atletët fitues në Lojërat Olimpike. Por një kryebashkiak japonez bëri një hap më tej pasi kafshoi medaljen e artë të një lojtareje softball pa leje, duke shkaktuar zemërim të gjerë publik.

Kryebashkiaku i Nagojas, Takashi Kawamura u shfaq duke hequr maskën e tij covid dhe duke kafshuar medaljen gjatë një ngjarje që kishte për qëllim të festonte fitoren olimpike të shtambës Miu Goto javën e kaluar. Momenti, i cili u transmetua drejtpërdrejt në televizion, është kritikuar shumë si mosrespektues dhe johigjienik mes një rritje të rasteve të koronavirusit.

Një zyrtar nga Bashkia e Nagoya i tha CNN se ata kanë marrë më shumë se 8,000 ankesa në lidhje me sjelljen e Kawamura. Mesazhet përfshijnë thirrje që Kawamura të japë dorëheqjen, shtoi zyrtari.

Organizatorët e Tokio 2020 thanë në një deklaratë të enjten se ata do të zëvendësojnë medaljen e Gotos dhe do të mbajnë koston e shkëmbimit, raportoi Reuters.

"Me mbështetjen e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe në përputhje me qëllimin e saj, medalja e zonjës Goto tani do të shkëmbehet me një të re," thanë organizatorët e Tokio 2020./M.T/dritare.net