Na ndiqni edhe në

Sport

Kombëtarja në alarm, Ismajli dhe Cikalleshi rrezikojnë Çekinë!

Kombëtarja në alarm, Ismajli dhe Cikalleshi rrezikojnë

Kur kanë mbetur dhe disa ditë nga ndeshja vendimtare me Republikën Çeke, kombëtarja shqiptare e futbollit është në alarm. Trajneri Silvinjo është me dhimbje koke pasi ka nisur të bëj llogaritë pa dy lojtarë të rëndësishëm. Sokol Cikalleshi është dëmtuar në ndeshjen e fundit përballe Ankaraguçu dhe ka lënë fushën në minutën e 66. Në deklaratën për shtyp nga klubi i Koniasporit, theksohet se pas ekzaminimeve që i janë bërë sulmuesit nga Kavaja, u konstatua një dëmtim i shkallës së dytë në kofshën e djathtë.

Siç mësohet rikuperimi i tij kërkon të paktën 2 apo3 javë. Ende nuk dihet nëse sulmuesi do të jetë pjesë e kuqezinjve në duelin e rëndësishëm që Shqipëria ka ndaj Republikës Çeke me 12 tetor.

Edhe mbrojtësi kuqezi Ardian Ismajli u dëmtua në ndeshjen ndaj Interit dhe u detyrua të largohet nga fusha para kohe. Lojtari doli nga loja në minutën e 51-të dhe nuk dihet ende gjendja e tij fizike. Ismajli pritet t’u nënshtrohet vizitave mjekësore për të mësuar edhe shkallën e dëmtimit. Probleme ka dhe për Myrto Uzunin, i cili dhe pse u aktivizua në si titullar në duelin ndaj Las Palmas, ishte e dëmtuar dhe rrezikoi disi.

Kombëtarja shqiptare luan me Republikën çeke në datën 12 tetor, një ndeshje që mund të vendosë dhe kualifikimin e Shqipërisë për në EURO2024./dritare.net