Na ndiqni edhe në

Sport

Tenistja Raducanu, përfundon garën mahnitëse me fitore!

Tenistja Raducanu, përfundon garën mahnitëse me fitore!

Emma Raducanu thotë se nuk dëshiron të heqë dorë nga trofeu pasi përralla e saj në Nju Jork arriti kulmin me fund të lumtur. 18-vjeçarja është gruaja e parë britanike në 44 vjet që fiton një titull në Grand Slam.

Tenistja Raducanu, përfundon garën mahnitëse me fitore!

Ajo përfundoi US Open të tenisit siç e nisi: Duke dominuar pa frikë e duke mundur Leylah Annie Fernandez me dy setet 6-4, 6-3 në një ndeshje plot intensitet pa humbur në asnjë moment. Kjo është paraqitja e dytë e Raducanu në Grand Slam dhe asnjë grua në epokën e US Open nuk kishte fituar ndonjëherë me kaq pak eksperiencë.

Tenistja Raducanu, përfundon garën mahnitëse me fitore!

Kur Raducanu mbërriti në New York tre javë më parë, pati një shqetësim në lidhje me gjendjen e saj fizike, për shkak të rrugës së gjatë e larg shtëpisë për shkak të garës. Fluturimi i saj u rezervua për në fund të javës kualifikuese. Ajo edhe kishte frikë se mund të humbte, dhe kjo do të kishte qenë krejt normale për të: Fundja do të kishte qenë një përvojë e vlefshme për të ardhmen e saj./M.T/dritare.net