Na ndiqni edhe në

Udhëtim

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë pandemisë

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë

Brigjet ranore të Sanya. Malet e Yunnan. Shenjtërimet gjigante të pandës në Sichuan.
Udhëtarët e pasur kinezë mund të mos jenë në gjendje të udhëtojnë ndërkombëtarisht me lehtësi këto ditë, por atyre nuk u mungojnë destinacionet tërheqëse të udhëtimit në oborrin e tyre.

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë

Dhe duket se vendi është gati për një tjetër bum të udhëtimeve të brendshme përpara Javës së Artë në Tetor.
Pas më shumë se një muaj kufizimesh të rrepta dhe bllokime për të shuar një shpërthim të variantit Delta, Kina nuk raportoi asnjë rast të ri lokal me Covid-19 për herë të parë që nga korriku.

Para shpërthimit udhëtimet e brendshme kishin qenë në rritje.
Sipas një raporti të Akademisë së Turizmit të Kinës, sektori priste afërsisht 4.1 miliardë udhëtime të brendshme në 2021, duke reflektuar një rritje prej 42% në krahasim me vitin 2020. Përveç kësaj, akademia ka parashikuar 511 miliardë dollarë të ardhura nga turizmi i brendshëm, një rritje prej 48% në vit.

Ndërkohë, një studim vjetor i individëve me vlerë të lartë neto nga firma kërkimore kineze Hurun Report zbuloi se interesi për udhëtimet e brendshme u rrit në 31% nga viti në vit dhe 44% e të anketuarve thanë se kishin në plan të rrisnin shpenzimet e tyre të udhëtimit.

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë

Sipas raportit të vitit 2021, Sanya një shesh loje tropikale në ishullin Hainan në jug të Kinës kontinentale është destinacioni më i popullarizuar në mesin e udhëtarëve të pasur vendas. Shpesh i referuar si "Hawaii i Kinës", është i mbushur me vendpushime luksoze, të menaxhuara nga markat ndërkombëtare.

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë

Renditja e dytë është Yunnan, një rajon malor ku ndodhen qytetet e lashta, pyjet dhe plantacionet e çajit.

Ku shkuan udhëtarët e pasur të Kinës gjatë

Ndërkohë Sichuan mbetet i famshëm për vendet e shenjta të pandës gjigante, parqet kombëtare dhe kuzhinën rajonale./M.T/dritare.net