Na ndiqni edhe në

Udhëtim

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të Shqipërisë!

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Revista e udhëtimeve "Fodors" i ka kushtuar një artikull disa nga qyteteve dhe fshatrave, përrallë të vendit tonë.

"Nëse po kërkoni për vendin e duhur për foto mahnitëse, një ambient të shkëlqyeshëm, shikoni qytetet dhe fshatrat me pamje magjike të Shqipërisë. Malet e çrregullta të Shqipërisë mbulojnë pothuajse 75% të vendit, madje dhe Riviera kufizohet me male të pjerrëta që zbresin në një vijë të thyer bregdetare. Ky terren malor u ka dhënë pamje magjike qyteteve dhe fshatrave të panumërta të Shqipërisë.", kështu shkruan revista.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Fodors ka renditur 10 qytetet dhe fshatrat më përrallore të Shqipërisë. E ka nisur me Beratin, qytetin e një mijë dritareve, ndërsa përshkruan pikat më të bukura që mund të vizitohen.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Pas Beratit, vjen Kruja, Kryeqyteti Mesjetar i Skënderbeut. Nuk kishte si të mungonte qyteti i gurtë, Gjirokastra, i cili pas emisionit të gazetares, Rudina Xhunga ka qenë plot me turistë vendas. Pazari, Shtëpia e Zekatëve, e Skëndulatëve, Kalaja, janë disa nga pikat që mund të vizitoni në Gjirokastër, shkruan revista, informon dritare.net

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

E pas jugut, revista shkon në veri, duke treguar mrekullitë, Thethin dhe Valbonën.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë tëRevista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Pastaj zbret në juglindje, ku na çon në Korçë, qytetin e serenatës.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Shkon sërish në jug, me Dhërmiun, fshatin mbi kodër, mes maleve dhe detit. Nuk kishte si të mungonte në sugjerimin e Fodors edhe Himara, shpirti mesdhetar i qyteteve të vogla joniane.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë tëRevista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

Por fshatrat e bukur të Vlorës nuk mbarojnë me Dhërmiun dhe Himarën, ka dhe të tjerë. Në listë është edhe Vunoi, fshati tipik i vijës bregdetare.

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të

I dhjeti fshat në listën e Fodors është Preza, në Tiranë, ndërtuar mbi kodër./K.C/dritare.net

Revista britanike tregon 10 qytetet dhe fshatrat përrallë të