Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Receta ideale për ditët e nxehta, fërgesa verore!

Receta ideale për ditët e nxehta, fërgesa verore!

Nuk dini çfarë të hani tani që është shumë vapë? Dritare.net ka nje sugjerim për ju, fërgesën verore. Ja receta!

Përbërësit!

Fërgesë verore

250 gramë speca

200 gramë sallam

200 gramë domate

150 gramë gjizë

Nenexhik

Kripë

Piper

Vaj

Përgatitja!


Marrim specat, i presim në fije të trasha i kaurdisim në një tigan. Në të njëjtën kohë që janë duke u skuqur specat, presim në feta sallamin dhe e hedhim te tigani po ku skuqen specat. Shtojmë erëzat dhe domatet e grira. Në fund shtojmë gjizën po pa e trazuar. E fusim në furrë për disa minuta, derisa lëngu të jetë tharë. Fërgesa është gati. Ju bëftë mirë!/L.F-dritare.net