Na ndiqni edhe në

Shëndet

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Studimet kanë treguar se vitamina C, forcon ìmunitetin. Sidomos në këtë periudhë gripì dhe që prej fillimit të pandemìsë së Covìd-19, është rekomanduar më së shumti. Megjithëse studimet tregojnë se konsumimi i vitaminës C nuk mund të parandalojë grìpin, por mund ta bëjë trupin tuaj më të fortë dhe në këtë mënyrë do ta kaloni më lehtë.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Por një portokall me madhësi të mesme ka vetëm 69.7 mg vitaminë C, e cila është në të vërtetë më pak se sasia që përmbajnë shumë fruta dhe perime të tjera, informon dritare.net. Ja disa prej tyre!

Speci i kuq përmban gati tre herë më shumë vitaminë C sesa një portokall.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Brokoli, përmban 132 mg vitaminë C. Për më tepër, brokoli ka veti parandaluese të kanceìt.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Pavarësisht se si e gatuani, lulelakra përmban 127.7 mg të vitaminës C, plus 5 gramë fibra dhe 5 gramë proteina.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Përveç 78.9 mg vitaminë C, ananasi përmban bromelainë, një enzimë që ndihmon në tretjen e ushqimit.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Kivi gjithashtu, është i pasur me vitaminën C, kalium dhe bakër.

6 produkte me më shumë vitaminë C se portokalli!

Mango përmban 122.3 mg të vitaminës C. Ky frut tropikal, është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, e cila si vitamina C luan një rol kryesor në imunitet./L.F-dritare.net