Na ndiqni edhe në

Shëndet

Mjèkët: Gratë shtatzëna, në rrezík të lartë nga Covíd-19, të përfshihen në vaksínim!

Mjèkët: Gratë shtatzëna, në rrezík të

Burimi: WebMD.com

Gratë shtatzëna kanë nivele të larta të ínfektimit nga Covíd-19, veçanërisht ato me ngjyrë. Dhe sipas ekspertëve të shëndetit, ato duhet të jenë në vijë të parë të vaksínimit në gjithë Shtetet e Bashkuara dhe botë.

"Të dhënat tona tregojnë se shtatzënat nuk e shmangën dot vírusin, siç shpresonim ne dhe komunitetet me ngjyrë kanë barrën më të madhe.",- thotë Dr. Kristina Adams Waldorf, mjèke në Uashington, informon dritare.net

Mjèkët: Gratë shtatzëna, në rrezík të

Sipas të dhënave në Uashtingon, shkalla e ínfeksionit te gratë shtatzëna ishte 70% më e lartë sesa te njerëzit e tjerë, në të njëjtën moshë. Ka shumë gra shtatzëna që ínfektohen me Covíd-19. Disa e kalojnë lehtë, të tjera më rèndë. Së fundmi në vendin tonë, kanë humbur jetën dy lehona, pak ditë pasi sollën në jetë foshnjat e tyre. Të dyja ishin shtruar në spítalet Covíd për shkak të koronavírusit dhe gjendja e tyre u rèndua shumë dhe pas lindjes ndërruan jetë. 32-vjeçarja nga Elbasani, që humbi jetën të hënën, e lindi fëmijën në muajin e 7-të dhe ditë më mbrapa kovídi i mori jetën. Të dyja rastet nuk kishin sèmundje bashkëshoqëruese. Megjithëse, ky vírus ka aq shumë pikëpyetje, sa vështirë se gjen përgjigje edhe për këtë çështje që është shumë më delikate. Ndërkohë, mjekët dhe studiuesit në SHBA sugjerojnë që gratë shtatzëna të vaksínohen para. Shumë shtete, jo vetëm në SHBA ende nuk kanë në plan që të vaksínojnë tani këta persona që janë në rrezík të lartë nga Covíd-19, për shkak të gjendjes së tyre. Ndërsa Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve i kanë përfshirë ato në kategorinë e personave që duhet të vaksínohen.

Mjèkët: Gratë shtatzëna, në rrezík të

"Shkalla më e lartë e ínfeksionit te pacíentet shtatzëna, shoqëruar me një rrezík të ngritur që nëna të sèmuret rèndë ose dhe të vdèsë për shkak të Covíd-19, tregon që shtatzënia duhet të konsiderohet një gjendje shëndetësore me rrezík të lartë për ta përfshirë në fushatën e vaksínimit. Koha për të vepruar është tani. Gratë shtatzëna duhet të diskutojnë rrezíqet dhe përfitimet e vaksínimit me mjèkun e tyre ",- thotë doktoreshë Adams Waldorf./K.C/dritare.net