Na ndiqni edhe në

Shëndet

Mund të jetoni më gjatë/ Çfarë duhet të dini për përfitimet shëndetësore të specave djegës!

Mund të jetoni më gjatë/ Çfarë duhet të dini

Nëse ju pëlqejnë shumë specat djegës ja disa lajme të mira për ju. Një hulumtimi i ri sugjeron se gjithë ajo e djegur nga speci do ju bëj më të fortë ndaj sëmundjevé të zemrës apo kancérit. Me shumë mundësi ju do të jetoni më gjatë se sa shokët tuaj që nuk janë fansa të specit djegës. Një përmbledhje e 4,729 studimeve të mëparshme e cila përfshinte të dhëna shëndetësoré nga më shumë se 570,000 njerëz nëpër botë, zbuloi se njerëzit që hanë speca djegës kanë 26% më pak rrézik të vdésin nga sëmundjét e zemrës dhe 23% më pak nga kancéri krahasuar me njerëzit që hanin rrallë ose kurrë speca djegës. Specat djegës ndihmojnë në uljen e kolesterolit në gjak dhe parandalojnë mpiksjen e tij. Duke i konsumuar ato ju shmangni goditjét në tru dhe zemër. Specat e kuq djegës, janë të pasura me vitaminën A. Kjo është shumë e nevojshme për një sistem të fòrtë imunitar. Ai është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm dhe ndihmon në shëndetin e syve. Specat djegës janë shumë të pasura dhe me vitaminën C. Nëse do të përfshini specin djegës në regjimin tuaj të përditshëm, kjo mund të përshpejtojë metabolizmin dhe mund t'ju ndihmojë të hiqni kile duke djégur më shumë kalori gjatë ushtrimeve./S.F-dritare.net

Mund të jetoni më gjatë/ Çfarë duhet të diniMund të jetoni më gjatë/ Çfarë duhet të dini