Na ndiqni edhe në

Shëndet

Studimi i ri: Simptomat e kòvidit mund të zgjasin për të paktën 6 muaj

Studimi i ri: Simptomat e kòvidit mund të zgjasin për të

Burimi: CNN

Një studim i ri i realizuar në Kinë i botuar në "The Lancet" tregon se sìmptomat e koronàvìrusit mund të zgjasin të paktën për 6 muaj. Shumica e pacientëve që ishin shtruar në spitàlet e Wuhan, epiqendra e pàndemisë, po i vuanin sìmptomat si lodhje dhe vështirësi në gjumë gjashtë muaj pas ìnfektimit. Studimi i më shumë se 1,700 pàcientëve të trajtuar në spitàlet e Wuhan tregon se 76% prej tyre patën të paktën një simptomë disa muaj pasi kishin dalë nga spitàli, informon dritare.net. Sipas këtij studimi, rreth 23%e pàcientëve kishin komplikime afat gjata psikologjike, si ankth, dèpresion. Pacìentët të cilët ishin sèmurur më rèndë kishin tendencë të pèsonin dèmtim të madh të mushkërive. Ky studim tregon se edhe njerëzit që shèrohen nga koronàvirusi mund të pësojnë ndikime afatgjata shèndetësore nga vìrusi, i cili ka ìnfektuar më shumë se 90 milionë njerëz në të gjithë botën./K.C/dritare.net