Na ndiqni edhe në

Shëndet

Syri i thatë/ Çfarë e shkakton? Këshillat e një okulisti!

Syri i thatë/ Çfarë e shkakton? Këshillat e një


Pamje e paqartë, sy të thatë dhe të irrituar, thumbim ose kruajtje dhe lot. Alergjenët, tymi, pluhuri i ngritur ose thjesht sytë e thatë mund të jenë fajtorë. “Sindroma e syrit të thatë është një nga problemet më të shpeshta oftalmologjike te të moshuarit. Duke marrë masa parandaluese dhe duke kërkuar trajtim, njerëzit mund të mbrojnë jetën e tyre të përditshme nga efektet”, shpjegon Dr. Nandini Venkateswaran, një okulist në Qendrën e Syve dhe Veshit në Massachusetts të Universitetit të Harvardit.

Shkaqet dhe simptomat

Lotët janë mbrojtës për sytë dhe secili prej përbërësve të tyre ka dobinë e vet. Shtresa e tyre yndyrore siguron lubrifikimin e syve dhe parandalon avullimin e lotëve, uji (98%) ruan lagështinë dhe transporton lëndët ushqyese, ndërsa shtresa mukoze i lejon ata të ngjiten në sipërfaqen e kornesë.

Syri i thatë mund të shkaktohet nga prodhimi i pamjaftueshëm i lotit ose lotët me cilësi të dobët. Sindroma e syrit të thatë është forma më e zakonshme e çrregullimit dhe është kryesisht për shkak të përmbajtjes më të ulët të lotëve në ujë dhe vajra yndyrore. Është diçka që ndodh natyrshëm me plakjen ose si pasojë e kushteve të tjera si operacioni i glaukomës dhe kataraktit, ndërsa operacionet me laser në moshë të re, përdorimi afatgjatë i lenteve të kontaktit dhe disa barnave (antidepresivë, antihistaminikë, dekongestantë, anksiolitikë, diuretikë. dhe antihipertensivë të tjerë) shumëfishojnë rrezikun, shpjegon Dr. Venkateswaran.

Sindroma e syrit të thatë mund të manifestohet me:

djegie ose kruajtje në sy;
dhimbje në sy gjatë zgjimit;
ndjenja e rërës ose e një trupi të huaj në sy
fotosensitiviteti
vështirësi në mbajtjen e lenteve të kontaktit;
shpim i tepruar
ndjesi ngjitëse e shkaktuar nga mukoza
shikim i turbullt
Kujdes: Eksperti thekson se syri i thatë nuk duhet të injorohet si një gjendje e pafajshme, pasi mos trajtimi i tij mund të çojë në dhëmbëza të kornesë, me pasoja të mëtejshme për shikimin.

Syri i thatë/ Çfarë e shkakton? Këshillat e një

Trajtimet dhe masat parandaluese

Ekzistojnë metoda të ndryshme për diagnostikimin e sindromës së syrit të thatë, si njollosja e kornesë me ngjyra të veçanta (p.sh. jeshile lissamine, fluorescein, etj.) për cilësinë e lotit dhe shiritat e syrit Schirmer Test për sasinë. Trajtimi zgjidhet në bazë të ashpërsisë së sindromës, zakonisht fillon në mënyrë konservative dhe më pas intensivisht nëse është e nevojshme, shpjegon Dr. Venkateswaran. Trajtimi përfshin:
lot artificial (mund të përdoret shpesh gjatë ditës dhe për një kohë të gjatë)
Pika sysh pa recetë, pa konservues ose xhel special që përdoret para gjumit
pika serumi autolog për sy
pika speciale për sy me substanca shtesë (lipide, acid hialuronik, kortizon, ciklosporinë) për periudha të caktuara kohore për të trajtuar inflamacionin dhe për të lehtësuar simptomat
procedurat për të korrigjuar kushtet që shkaktojnë syrin e thatë si blefariti ose entropion.
Katër këshillat e rekomanduara nga ekspertët e Harvardit për mbrojtjen e syve përfshijnë:

më pak ekspozim ndaj faktorëve rëndues si era, tymi, tymi kimik, atmosfera e thatë dhe ventilatorët
mbani syze mbrojtëse ose syze dielli për jashtë
Përdorni një lagështues të brendshëm
pushime të rregullta nëse kërkohen orë të gjata të përdorimit të kompjuterit./K.C/dritare.net