Na ndiqni edhe në

Arkiv

Britania e Madhe: Nuk kemi mjaftueshëm respiratorë për të luftuar koronavirusin

Britania e Madhe: Nuk kemi mjaftueshëm respiratorë për të
Pas Italisë edhe Britania  e Madhe ka njoftuar mungesën e respiratorëve.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock tha se qeveria britanike u bën thirrje të moshuarve britanikë të qëndrojnë në shtëpi, për 4 muaj, pasi Shërbimi Kombëtar Shëndetësor nuk ka mjaftueshëm ventilatorë për luftën ndaj koronavirusit.

Sekretari i Shëndetësisë tha se personave mbi 70 vjeç do t'u thuhet të izolohen edhe nëse nuk kanë simptoma të koronsvirusit.

Ndërkohë, qeveria ka bërë thirrje për mobilizim të  prodhuesve  jo-shëndetësorë në Mbretërinë e Bashkuar dhe u kërkon që të nisnin punën për krijimin e ventilatorëve jetikë për shërbimin shëndetësor./K.C/dritare.net