Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që fshinin nga një mister të çuditshëm kur përdoreshin!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Shkencëtarët besojnë se bizhuteritë e para u shfaqën në epokën e neolitit. Por edhe atëherë, njerëzit mund të kenë vendosur bizhuteri jo vetëm për t’u dukur bukur por edhe për treguar pasurinë e tyre tek të tjerët.

Karficat vendoseshin në kapele për një arsye!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në fund të shekullit të 15-të, zonjat mbanin mbulesa të gjata në formë koni, të quajtura edhe hennin. Këta aksesorë ishin bërë me materiale të lehta (karton) dhe mbuloheshin me pëlhurë. Disa zonja mbanin hennin me vello, ndërsa të tjera mbulonin mbulesën e kokës me rripa pëlhure të rënda. Për të parandaluar rrëshqitjen e pëlhurës , ajo u fiksua në kon me kapëse dekorative që dukeshin si një karficë.

Ari ishte miku më i mirë i zonjave mesjetare!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në fillim të shekullit të 16-të, zonjat fisnike në Gjermani filluan të pëlqenin shumë bizhuteritë e arit. Ato u përpoqën të mbështillnin sa më shumë zinxhirë ari rreth qafës së tyre. Kjo prirje e modës përfaqësohet veçanërisht në pikturën e Lucas Cranach, i cili përshkruante Anna Buchner. Pjesa e sipërme e fustanit të saj nuk mund të shihet për shkak të zinxhirëve masivë. Një tjetër bizhuteri e njohur ishte një grup prej 5 unazash.

Elementi kryesor i stilimit të flokëve ishte një karficë!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në fund të shekullit të 15-të, në shumë vende evropiane, zonjat fisnike u përpoqën të fshihnin flokët e tyre nën mbulesa, por gratë italiane nuk kishin frikë të tregonin flokët e tyre. Me ndihmën e shiritave mëndafshi, perlave dhe telave, zonjat e reja krijuan modele flokësh të ndërlikuara në kokë. Por pjesa kryesore ishte një karficë e rëndë, e cila ishte ngjitur në majë të kokës.

Veshja e bukur e një shamije ishte një sfidë!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në fund të shekullit të 15-të, zonjat milaneze nuk kishin frikë të tregonin pasurinë e familjes së tyre duke veshur veshje të zbukuruara me metale dhe gurë të çmuar. Jo të gjithë njerëzve e pëlqyen këtë trend të modës, zonjat e Milanos talleshin pa mëshirë. Modelet e flokëve ishin po ashtu të ngarkuar.

Flokët ndaheshin në një ndarje të drejtë, pas kësaj bishti mbështillej me leckë dhe sipër vendosej me një fjongo të qëndisur me perla. Pjesa e pasme e kokës ishte e mbuluar me një rrjetë të hollë të zbukuruar me gurë të çmuar.

Jakat ruff ishin të dekoruara sa më shumë.

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në fillim të shekullit të 17-të, jakat Medici ishin veçanërisht të njohura. Këto copa rufi mund të jenë shumë të gjata dhe të përshtaten me hijeshi në fytyrën e një zonje. Për të mos rënë jakat, gratë përdornin tela. Disa sende ishin zbukuruar me bizhuteri. Për shembull, gruaja në portretin e mësipërm ka varëse dhe një unazë të ngjitur në jakën e saj.

Disa karfica u shkatërruan qëllimisht!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Gjatë Rilindjes, bizhuteritë më të njohura ishin varëse dhe ato mbaheshin jo vetëm rreth qafës, por edhe në rrip. Varëse, të dekoruara shumë me gurë të çmuar, zakonisht vareshin në një zinxhir, i cili ishte ose i lirshëm rreth qafës ose i ngjitur në fustan. Disa zonja fisnike koduan inicialet e tyre ose emrin e të dashurit të tyre në varëse.

Unazat mbronin mbajtësit e tyre nga erërat e këqija!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në shekujt e 15-të dhe të 16-të, argjendaritë lanë me qëllim kavitetet në disa unaza. Një përdorues mund të vendosë substanca aromatike brenda. Nëse një person me erë të keqe qëndronte pranë një zonje, ajo mund të vendoste unazën në hundë dhe ta nuhaste.

Gratë mbanin bizhuteri në kujtim të të dashurve të tyre!

Këto janë bizhuteritë në mbarë botën, që

Në shekullin e 17-të, gratë nuk kishin frikë të tregonin pasurinë e tyre dhe fjalë për fjalë mbuloheshin me bizhuteri. Megjithatë, disa bizhuteri mund të tregojnë pak më shumë për jetën personale të mbajtësit të tyre. Ermgard Elisabeth van Dorth, humbi të fejuarin e saj kur ishte 23 vjeç. Disa studiues spekulojnë se unaza prej ari, e lidhur me një varg perlash në flokët e saj, dikur iu dha asaj nga i dashuri i saj./M.K-dritare.net