Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Omëletë klasike me zarzavate për mëngjes!

Omëletë klasike me zarzavate për mëngjes!

Kjo omëletë është mjaft e shijshme për darkë dhe mjaft e lehtë për mëngjes. Shërbejeni me një pjesë zarzavate për ta bërë vaktin të plotë!

Përbërësit

· 3 lugë gjelle vaj ulliri,

· 1 qepë

· 8 vezë

· Kripë

· 2 lugë gjelle gjalpë pa kripe

· 1 oz parmixhan i grirë imët

· 2 lugë gjelle lëng limoni

· 3 oz. spinaq

Përgatitja:

Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan të madh që nuk ngjit në mesatare. Shtoni qepën dhe skuqeni derisa të zbutet, rreth 6 minuta. Transferoni në një tas të vogël. Në një tas të madh, përzieni vezët, 1 lugë gjelle ujë dhe 1/2 lugë çaji kripë. Kthejeni tiganin në temperaturë mesatare dhe shtoni gjalpë.

Shtoni vezët dhe gatuajeni, duke i përzier vazhdimisht, derisa vezët të gatuhen pjesërisht. Ulni nxehtësinë në minimum dhe mbulojeni fort tiganin, duke i gatuar derisa vezët të jenë vendosur, 4 deri në 5 minuta. Sipër hidhet parmixhano dhe qepë e zier, paloseni në gjysmë. Në një tas mesatar, përzieni lëngun e limonit dhe 2 lugët e mbetura vaj ulliri. Hidhni spinaqin dhe shërbejeni me omëletë.

Ju bëftë mirë!/M.K-dritare.net