Na ndiqni edhe në

Moti

Parashikimi i motit sot!

Parashikimi i motit sot!

Shqipëria

Sipas MeteoAlb: Kushtet e kthjellimeve dhe vranesirave te lehta do te na shoqerojne ne vendin tone deri ne mesdite kur pritet qe vranesira te dendura te perfshijne te gjithe territorin e vendit. Parashikohet qe moti i vranet te jete prezent deri ne oret e vona te nates kur shira te izoluar do ketë në ekstremin veri-verilindje. Temperaturat e ajrit nuk do te pesojne ndryshime te dukshme duke ruajtur vlera kostante të tyre, mengjesi shenon 11°C ne zonat juglindore dhe mesdita do te arrije deri në 32°C ne zonat jugore. Era do fryjë mesatare here pas here deri e forte duke arritur shpejtësine 45 km/h, nga drejtimi Perendimor duke krijuar në në det dallgëzim mbi 3 ballë.

Kosova

Vijon ne ndikimin e kthjellimeve dhe vranesirave te shpeshta i gjithë territorin e Kosoves POR me te dukshme vranesirat paraqiten gjate oreve te pasdites por mundesia per reshje eshte thuajse zero. Temperaturat e ajrit do të rriten lehte si ne oret e mengjesit dhe mesdites duke u luhatur nga 11°C deri ne 29°C. Era do të fryjë mesatare dhe e forte duke arritur shpejtësine mbi 55 km/h nga drejtimi kryesisht verilindor.

Maqedonia e Veriut

Edhe gjate dites se shtune, republika e MV mbetet nen dominimin e motit te kthjellet deri ne mesdite kur shfaqen vranesira te pakta si fillim ne zonat perendimore dhe gjate pasdites perfshijne te gjithe territorin e republikes se MV. Problematike gjate dites se shtune do te paraqitet era e forte me shpejtesi 45 km/h./M.M-dritare.net