Na ndiqni edhe në

Moti

Vranësira dhe reshje shiu/ Ja si do të jetë moti sot!

Vranësira dhe reshje shiu/ Ja si do të jetë moti sot!

Shqipëria

Sipas MeteoAlb: Oret e paradites mbeten ne ndikimine kthjellimeve dhe vranesirave te here-pas hereshme deri ne mesdite kun pritet zhvikllim i vranesirave ne ekstremin jug-juglindje duke sjelle reshje te pakta shiu. Parashikohet qe pasditja te sjelle permiresim gradual te motit duke bere qe i gjithe vendin te karakterizohet nga kthjellime dhe vranesira te pakta. Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes por mesdita sjelle rritje te lehte te tyre duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 30°C. Era do fryjë mesatarisht me shpejtesi 35 km/h, nga drejtimi kryesisht Veriperëndimor ndërsa në det
krijohen dallgë 2 ballë.

Kosova

Gjate dites se merkure, Republika e Kosovës paraqitet ne ndikimi e motit te kthjellet dhe vraneisrave te pakta KU me te dukshme do te jene ne zonat jugore dhe juglindore. Ky stabilitet i atmosferes do te na shoqeroje gjate pasdites dhe nates KU kthjellimet dhe vranesirat do te jen dominante. Temperaturat e ajrit bien lehte ne mengjes dhe mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 25°C. Era do fryjë e lehte dhe mesatare me shpejtësi 38 km/h, nga drejtimi
Verilindor.

Maqedonia e Veriut

Kushtet e qendrueshme te motit do te vijojne ne republiken e MV deri ne mesdite kur pritet vranesira te lehta e kalimtare. Po ashtu pasditja mbetet me mot kryesihst te kthjellet. Temperaturat e ajrit do te pesojne rritje duke shenuar
vleren maksimale ne shkup me 26 grade C./M/M-dritare.net