Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Yuri Kim takon Kodhelin dhe Alizotin: Qoftë në Tiranë apo Uashington partneriteti i tejkalon partitë

Yuri Kim takon Kodhelin dhe Alizotin: Qoftë në Tiranë apo

Ambasadorja e SHBA në Shqipëri është takuar ditën e sotme me drejtuesit e Komisionit Parlamentar për Punët e Jashtme, kryetaren Mimi Kodhelin dhe zëvendësin Tomor Alizoti. Lajmi është bërë me dije nga ambasada e SHBA në Shqipëri. Në një status në profilin e saj zyrtar, ambasada zbulon edhe fokusin e diskutimeve mes palëve, për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushat e demokracisë, mbrojtjes dhe biznesit.

“Ambasadorja Kim u takua sot me drejtuesit e Komisionit Parlamentar për Punët e Jashtme, Kryetaren Mimi Kodheli dhe Zëvendës Kryetarin Tomor Alizoti. Ata diskutuan rrugën në vijim për forcimin e bashkëpunimit midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë në fushat e demokracisë, mbrojtjes dhe biznesit.

Ambasadorja Kim shprehu vlerësimin e Shteteve të Bashkuara për vendimin e jashtëzakonshëm të Shqipërisë për të ofruar përkohësisht një strehë të sigurtë për qytetarët e shpërngulur afganë. Ajo përsëriti gjithashtu mbështetjen e SHBA për përpjekjet e Shqipërisë për anëtarësim në Bashkimin Europian, duke theksuar deklaratat e fundit të Sekretarit Blinken, ku ai bën thirrje për hapjen e negociatave sa më shpejt të jetë e mundur.

Ambasadorja Kim, Kryetarja Kodheli dhe Zv. Kryetari Alizoti ranë dakord për të punuar ngushtë së bashku për të çuar përpara zbatimin e reformës në drejtësi; forcimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes dhe aftësive të Shqipërisë si anëtare e NATO-s; dhe rritjen e tregtisë dhe investimeve midis dy vendeve tona. Ata ranë dakord se, qoftë në Tiranë apo Uashington, rëndësia e partneritetit midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë i tejkalon politikat partiake”, shkruhet në postim./Dritare.net