Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Media franceze jehonë Shqipërisë: Thesar për t'u zbuluar këtë verë!

“Shqipëria me peizazhet e saj të larmishme dhe koston e përballueshme të jetesës, është destinacioni ideal për pushime verore”, kështu e nis shkrimin media franceze Public.

Vera po afron dhe ju po kërkoni një destinacion unik, të pabesueshëm dhe të lirë? Mos kërkoni më tej, Shqipëria është vendi ideal. E vendosur në Ballkan, Shqipëria është një vend i kontrasteve. Ajo ofron pasuri kulturore dhe natyrore të ruajtura ende nga turizmi masiv. Nga Tirana, kryeqyteti dinamik, në rivierën shqiptare me plazhet e kristalta, ky vend është plot surpriza.

Media franceze jehonë Shqipërisë: Thesar për t'u

Por të udhëtosh drejt Shqipërisë do të thotë të shijosh edhe një kosto jetese shumë të përballueshme.

Qoftë për akomodim, ushqim apo aktivitete, buxheti juaj i pushimeve nuk do të vuajë. Nga Tirana , kryeqyteti dinamik, në fshatrat piktoreske të rivierës shqiptare, çdo cep i vendit është plot me thesare të fshehura.

Zbuloni Tiranën dhe rrethinat e saj!

Filloni aventurën tuaj në Shqipëri me kryeqytetin e saj, Tiranën. Ky qytet i gjallë dhe plot ngjyra është zemra kulturore dhe politike e vendit. Mos e humbisni sheshin Skënderbej. Një qendër e vërtetë e qytetit, e rrethuar nga muzetë, xhamitë dhe ndërtesat historike. Shëtisni nëpër Bllok, vend i preferuar për elitën komuniste, sot një mekë për jetën e natës dhe kafenetë e modës.

Një gjë që duhet bërë!

Vizitoni Bunk'Art1 dhe Bunk'Art 2 në qytet. Këta dy bunkerë janë dëshmitarë të vërtetë të historisë. Sot është shndërruar në muze, historik dhe bashkëkohor. Rrethinat e Tiranës ofrojnë gjithashtu mjaft destinacione që duhen parë. Mes tyre, ai i malit të Dajtit, i aksesueshëm me teleferik. Me të mbërritur atje, shijoni panoramën befasuese të qytetit dhe maleve përreth. Për historinë mesjetare, vizitoni Kalanë e Krujës, një orë me makinë larg.

Media franceze jehonë Shqipërisë: Thesar për t'u

Eksplorimi i Shqipërisë, mes plazheve dhe mbetjeve antike!

Riviera shqiptare është një perlë e vërtetë e ruajtur ende. Me plazhet idilike dhe ujërat bruz, është ideale për një pushime. Vendpushimet bregdetare të Dhërmiut dhe Himarës janë veçanërisht të njohura për atmosferën e tyre relaksuese. Por mbi të gjitha, peizazhet e tyre të lë pa frymë. Për adhuruesit e natyrës, praktikoni aktivitete të ndryshme ujore atje ose thjesht të shijoni diellin në rërën e imët. Mbi të gjitha, mos e humbisni qytetin e Sarandës. Është një portë për në mbetjet antike të Butrintit, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Ky qytet i lashtë greko-romak është një domosdoshmëri për dashamirët e historisë dhe arkeologjisë.

Shqipëria është një destinacion që ndërthur sharmin, diversitetin dhe aksesueshmërinë. Pavarësisht nëse jeni adhurues i kulturës, natyrës apo relaksimit, ky vend ka diçka për të kënaqur të gjitha dëshirat tuaja. Peizazhet e tij të larmishme, trashëgimia e pasur dhe mirëpritja e tij e ngrohtë e bëjnë atë një vend ideal për pushime. Përveç kësaj, udhëtimi në Shqipëri është sinonim i ofertave të mira. Çmimet mbeten shumë konkurruese në krahasim me destinacionet e tjera evropiane.

Ndaj, për këtë verë, guxoni të jeni aventurier dhe nisuni për të zbuluar Shqipërinë. Nuk do të zhgënjeheni!/M.K-dritare.net