Na ndiqni edhe në

Sport

Shefi i FIA nën hetim, akuzohet për trukimin e garës së Formula 1!

Shefi i FIA nën hetim, akuzohet për trukimin e garës së

Presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem është marrë nënë hetim nga organi drejtues i motorsportit, pasi dyshohet se ka ndërhyrë në rezultatin e një gare të Formula 1. Sulayem dyshohet se ka ndërhyrë për të përmbysur një penallti të dhënë për Fernando Alonso të Aston Martin në Çmimin e Madh të Arabisë Saudite 2023. FIA ende nuk i është përgjigjur kërkesave për koment, por Telegraph Sport ka dëgjuar nga burime të tjera se historia është e saktë.

Ben Sulayem mori presidencën nga Jean Todt në fund të 2021. Mandati i tij ka qenë i mbushur me polemika. Ben Sulayem mori përsipër postin menjëherë pas përfundimit të sezonit të Çmimit të Madh të Abu Dhabit 2021, ku Max Verstappen iu dha titulli i tij i parë botëror me shpenzimet e Lewis Hamilton. Ben Sulayem ka pasur gjithashtu një marrëdhënie jashtëzakonisht të tensionuar me Formula 1 dhe pronarët e sportit Liberty Media, duke arritur një marrëveshje midis ekipeve dhe mbajtësit të të drejtave komerciale për të dyfishuar numrin e fundjavave të sprintit për vitin 2023 dhe duke komentuar vlerën e sportit.

62-vjeçari u tërhoq nga përfshirja e përditshme në sport rreth kësaj periudhe vitin e kaluar, pak para se Telegraph Sport të publikonte një hetim ndaj presidentit të FIA-s pas akuzave për ngacmim./M.K-dritare.net